Zatrucie alkoholowe

Co to kac

Czym jest kac

Formalną nazwa na kaca jest veisalgia, od norweskiego słowa "niepokój w następstwie rozpusty" (kveis) i greckiego słowa "ból " (algia) - odpowiedni tytuł jest odzwierciedleniem nieprzyjemnych objawów doświadczanych na drugi dzień, a czasem jeszcze tej samej nocy przez osobę spożywającą alkohol. „Standardowy” kac objawia się wymienionymi poniżej symptomami:

- niskie samopoczucie, osłabienie, zmęczenie, niepokój, trudności z koncentracją

- bóle głowy, drżenie, trudności z zasypianiem

- Wrażliwość na światło i dźwięk, zwiększona częstość akcji serca i ciśnienie krwi

- biegunka, Utrata apetytu, nudności

- odwodnienie (suchość w ustach, skrajne pragnienie, suchość oczu)

Najczęstsze objawy to: ból głowy, zmęczenie i odwodnienie, z kolei narzadziej występujące do drżenie. Nasilenie objawów oraz ich ilość jest zależna od organizmu osoby. Ponadto prawdą jest, że główny wpływ na to ma ilość spożytego alkoholu, innych napojów, spożyte pokarmy oraz dyspozycja dnia.

Po przedawkowaniu alkoholu kac pojawia się zazwyczaj po czterech – sześciu godzin po drinkach „nadprogramowych”. Tak jest zazwyczaj w przypadku osób pijących lekko lub umiarkowanie (czyli mężczyzna, który pije do trzech napojów alkoholowych dziennie lub kobieta, która pije do jednego).

W przypadku osób, które piją więcej, może występować u nich częściowa tolerancja na alkohol. Te osoby są mniej ekonomiczne, zaś kac w ich przypadku nie jest tak dotkliwy.

Kac może być pogorszony poprzez:

- spożywanie napojów alkoholowych na czczo

- brak snu

- zwiększenie aktywności fizycznej podczas picia (na przykład taniec)

- odwodnienie już przed spożyciem alkoholu

- słabe zdrowie

Powody występowania niektórych objawów nie są do końca znane, ale badania doprowadziły naukowców do dość dobrego zrozumienia podstawowych przyczyn kaca.