Zatkane ucho

Słuch to jeden z najważniejszych dla człowieka zmysłów, to, że słyszymy wydaje nam się zupełnie naturalne i nie doceniamy tego zjawiska. Dopiero gdy zdarzy się coś, przez co nagle ten zmysł przestaje dobrze funkcjonować, uświadamiamy sobie jak jest dla nas istotny.

Zatkane ucho miał praktycznie każdy, dochodzi do niego np. w samolocie lub szybko jadącej windzie, w takich sytuacjach za "zatkane" uszy odpowiada nagła zmiana ciśnienia - do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza i na chwilę ją zwęża. Choć uczucie to nie jest przyjemne, trwa najczęściej tylko kilka minut i łatwo sobie z nim poradzić. Wystarczy kilka szerokich ziewnięć lub żucie gumy. Niektórzy na czas startu samolotu wkładają też do uszu zatyczki.

Bardziej dotkliwe i przede wszystkim przez długi czas zatkany narzad słuchu dopada nas zazwyczaj w przypadku silnego, przewlekłego kataru, w czasie infekcji pojawia się obrzęk śluzówek nosa, który nierzadko rozprzestrzenia się także na przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza. Jeśli obrzęk jest duży, przewody słuchowe zostają zamknięte, a objawem takie stanu rzeczy jest wyraźne pogorszenie słuchu. Część osób ma w takiej sytuacji uczycie, że uszy pełne są wody lub powietrza. Obrzęk śluzówki, a co za tym idzie zatkany narząd słuchu spowodowane infekcją, choć samo w sobie nie jest groźne, może prowadzić do komplikacji. Jeśli zaniedbamy nasz stan i nie zdecydujemy się na leczenie, może dojść do zapalenia trąbki Eustachiusza i trwałej niedrożności przewodu słuchowego za sprawą zbierającej się w nim gęstej wydzieliny.

1 234 ... 9»