Zapalenie trzustki

Trzustka to organ znajdujący się za żołądkiem i w pobliżu dwunastnicy - pierwsza część jelita cienkiego. Narząd wydziela soki trawienne, lub enzymy, do dwunastnicy przez rurkę zwaną przewód trzustkowy. Enzymy trzustkowe przyłączyć się żółci - płynu wytwarzanego w wątrobie i przechowywane w pęcherzyku żółciowym - do trawienia pokarmu. Narząd uwalnia również hormony insulinę i glukagon do krwiobiegu. Hormony te pomagają organizmowi regulować poziom glukozy potrzebny od żywności na energię. Zwykle enzymy trawienne wydzielane przez organ nie stają się aktywne, aż osiągną jelito cienkie. Ale kiedy jest stan zapalny, enzymy wewnątrz niej zaatakować i uszkodzenia tkanek, które je produkują. Zapalenie może być ostre lub przewlekłe. Każda forma jest poważna i może doprowadzić do komplikacji. W ciężkich przypadkach do krwawienia, zakażenia, i trwałego uszkodzenia tkanek.

Obie formy występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ostra odmiana choroby występuje nagle i ustępuje zwykle w ciągu kilku dni leczenia. Może być to zagrażająca życiu choroba z ciężkimi powikłaniami. Każdego roku około 210 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych jest dopuszczone do szpitala z ostrą odmianą choroby. Najczęstszą przyczyną choroby jest obecność kamieni żółciowych, które przechodzą przez zwykły przewód żółciowy. Przewlekłe, nadużywanie alkoholu jest również częstą przyczyną. Ostra odmiana może nastąpić w ciągu godziny lub 2 dni po spożyciu alkoholu.

Zwykle zaczyna się od stopniowego lub nagłego bólu w górnej części brzucha, który czasami przechodzi przez plecy. Ból może być łagodny i występować po jedzeniu. Jednak ból często jest poważny i może trwać na stałym poziomie, przez nawet kilka dni. Osoba chora zazwyczaj wygląda i czuje się bardzo chora i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Inne objawy mogą obejmować: obrzęk i delikatny brzuch, nudności, wymioty, gorączka, szybki puls. Może powodować odwodnienie i niskie ciśnienie krwi. W przypadku wystąpienia krwawienia w trzustce, może nastąpić wstrząs, może on doprowadzić do śmierci.

«1 2 345 ... 9»