Zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek jest zakażeniem spojówki (przedniej skóry oka). Jest to bardzo powszechne. Oczy stają się czerwone lub różowe, mogą być lepkie lub wodniste i mogą mieć podrażnienia powierzchni. Większość przypadków mija w ciągu kilku dni bez żadnego leczenia. Krople lub maści z antybiotykami mogą być zalecane, jeśli infekcja jest ciężka i nie rozstrzyga się. Wyraźny ból oka, lekkie podrażnienie oczu są to zredukowane cechy wspólnej infekcyjnego zapalenia spojówek. Należy poinformować lekarza, jeśli te lub inne objawy niepokojące rozwijają się. Zapalenie spojówek u noworodków różni się wspólnym "lepkim okiem" noworodków i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Spojówki są cienką powłoką, która obejmuje białą część oczu i wnętrze powiek.

Najczęstszą przyczyną zakażenia jest alergia. Wiele osób z alergią na pyłki (katar sienny) mają czerwone oczy (cienkie pokrycie białej części oka i wewnątrz powiek), często występuje podrażnienie oka, może to nastąpić po dostaniu się do oka jakiegoś płynu np. szamponu. Chlor w basenach jest częstą przyczyną łagodnej odmiany zakażenia. W większości przypadków zakaźnego zapalenia spojówek wywołanego przez wspólne zarazki (bakterie i wirusy). Są to często te same, które powodują kaszel i przeziębienia. Zakażenie często rozwija się, gdy masz katar lub kaszel, choć czasami występuje samo. W zdecydowanej większości przypadków, infekcja nie jest poważna.

Poważniejsze rodzaje infekcyjnego zapalenia spojówek to na przykład:

Zapalenie rogówki. Rogówka jest przezroczysta przednia część oka. Najczęściej jest to spowodowane zakażeniem wirusem opryszczki (wirus opryszczki). Jeśli masz zapalenie rogówki to mogą odczuwać ból oczu, a nie tylko powierzchniowe podrażnienia. Niewyraźne widzenie jest także powszechne.

Wirus nazywa adenowirus może czasem spowodować poważne i długotrwałe zapalenie spojówek.

1 234 ... 8»