Zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Jest to poważna choroba. Występuje, gdy wyściółka oskrzeli jest stale poirytowana i stan zapalny, powodując długoterminowe kaszel ze śluzem. Palenie jest główną przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli. Wirusy lub bakterie mogą łatwo zainfekować podrażnione oskrzela. Jeśli tak się stanie, pogarsza stan i trwa dłużej.

W rezultacie, ludzie, którzy mają przewlekłe zapalenie oskrzeli mają okresy, kiedy objawy się znacznie gorsze niż zwykle. Jest to poważny, długotrwały stan medyczny. Wczesne rozpoznanie i leczenie, w połączeniu z rzuceniem palenia i unikania biernego palenia, może poprawić jakość życia. Szansa na całkowite wyleczenie jest niska dla ludzi, którzy mają poważne przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Osoby w każdym wieku mogą rozwijać przewlekłe zapalenie oskrzeli, ale występuje częściej u osób, które są starsze niż 45 lat. Ponadto, wielu dorosłych, którzy rozwijają przewlekłe zapalenie oskrzeli to palacze. Kobiety są ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni, aby być z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli. Palenia i posiadające istniejące choroby płuc znacznie zwiększyć ryzyko na zapalenie oskrzeli. Skontaktuj się z kurzu, oparów chemicznych i oparów z niektórych miejsc pracy również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Przykłady obejmują miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego, tekstylne produkcja, transport ziarna i hodowli zwierząt. Zanieczyszczenie powietrza, infekcje i alergie mogą pogorszyć objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli, zwłaszcza jeśli palisz.

Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez zakażenie rozwija się zwykle gdy masz już przeziębienie lub grypę. Objawy przeziębienia lub grypy obejmują ból gardła, uczucie zmęczenia (męczliwość), gorączka, bóle mięśni, uczucie zatkanego nosa lub katar, wymioty i biegunkę. Głównym objawem ostrej oskrzeli uporczywy kaszel, który może trwać 10 do 20 dni. Kaszel może przedstawić wyraźny śluz (substancja slimy). Jeśli śluz jest żółty lub zielony, może masz infekcję bakteryjną, jak również. Nawet po infekcji usuwa się, można jeszcze suchy kaszel dla dni lub tygodni. Inne objawy ostrego zapalenia oskrzeli to świszczący oddech (gwizdanie lub piskliwy dźwięk podczas oddychania), niska gorączka, i ucisk w klatce piersiowej lub ból. Jeśli ostre zapalenie oskrzeli jest ciężkie, także może mieć trudności w oddychaniu, zwłaszcza z aktywnością fizyczną.

«1 2 345 ... 8»