Wodogłowie

Kto dostaje to wodogłowie?

Eksperci szacują, że wodogłowie dotyka około 1 na 500 dzieci.

Co powoduje chorobę?

Przyczyny wodogłowia nie są jeszcze dobrze poznane. Może ono wynikać z dziedzicznych zaburzeń genetycznych (takimi jak defekt genetyczny, który powoduje aqueductal stenozy) lub zaburzeń rozwojowych (takie jak te związane z wadami cewy nerwowej oraz rozszczep kręgosłupa i mózgowa).

Jakie są objawy wodogłowia?

Objawy różnią wodogłowie z wiekiem, progresją choroby i indywidualnymi różnicami tolerancji na ten stan. Na przykład, zdolność niemowlęcia w celu skompensowania zwiększenia ciśnienia CSF i rozszerzeniu się komór różni się od osoby dorosłej. Czaszki niemowląt można rozszerzyć, aby pomieścić gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego, ponieważ szwy (włókniste stawów, które łączą kości czaszki) nie zostały jeszcze zamknięte.

W dzieciństwie, najbardziej oczywiste wskazanie wodogłowie jest często szybki wzrost obwodu głowy lub wyjątkowo dużej wielkości głowy. Starsze dzieci i dorośli mogą wystąpić inne objawy, ponieważ ich czaszki nie można rozwinąć, aby pomieścić gromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego. Objawy normalnym ciśnieniem wodogłowie obejmują problemy z poruszaniem się, zaburzenia kontroli pęcherza moczowego, prowadząc do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu i / lub nietrzymania moczu i zaburzeń psychicznych i postępującą demencję. Lekarze mogą korzystać z różnych badań, w tym skany mózgu (TK i / lub MRI), w odcinku lędźwiowym kręgosłupa kranu lub cewnika, monitorowania ciśnienia wewnątrzczaszkowego i testów neuropsychologicznych, aby pomóc im dokładnie zdiagnozować normalnym ciśnieniem wodogłowie i wykluczyć inne warunki.

Diagnozowanie

Wodogłowie jest diagnozowane przez kliniczną ocenę neurologiczną czaszki i za pomocą technik obrazowania, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI), lub technik monitorowania ciśnienia.

«1 2 345 ... 8»