Witaminy i ich podziały

Witaminy to związki organiczne, które są potrzebne w małych ilościach do podtrzymania życia. Dostajemy owe substancje z pożywienia, ponieważ organizm ludzki ich nie wytwarza albo dostatecznej ilości, albo wcale. Związek organiczny zawiera węgiel. Gdy organizm (żywa istota) nie może produkować wystarczająco organicznego związku chemicznego, który potrzebuje w małych ilościach, musi dostać to od jedzenia, a to właśnie nazywa się witaminą. Czasami związek jest witaminą dla człowieka, lecz nie dla innych zwierząt. Na przykład, witamina C (kwas askorbinowy) jest witaminą dla ludzi, ale nie dla psów, gdyż psy mogą produkować (syntetyzować) owy składnik do własnych potrzeby, natomiast ludzie nie mogą. Każda witamina ma określone zadania.

Jeśli masz niski poziom niektórych witamin, być może masz problemy zdrowotne. Na przykład, jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy C, można podejrzewać, że masz anemię. Niektóre witaminy mogą pomóc uniknąć problemów zdrowotnych. Dla przykładu witamina A zapobiega ślepocie.

Najlepszym sposobem, aby uzyskać wystarczającą ilość witamin jest między innymi prowadzenie zrównoważonej diety, najlepiej z różnych produktów spożywczych. W niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie suplementów witaminowych. To dobry pomysł, ale najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem. Wysokie dawki pewnych witamin mogą powodować problemy.

Witamina jest jednym z grupy substancji organicznych, obecnych w niewielkich ilościach w naturalnych środków spożywczych, które są niezbędne do prawidłowego metabolizmu człowieka; jeśli nie posiadamy wystarczających ilości w diecie, może to powodować choroby w wyniku niedoboru.

1 234 ... 8»