Trądzik

Trądzik, medycznie znany jako trądzik pospolity, jest chorobą skóry, która obejmuje gruczoły łojowe u podstawy mieszków włosowych. Trądzik występuje najczęściej w okresie dojrzewania, gdy gruczoły łojowe rozpoczynają bardziej intensywną pracę - gruczoły są stymulowane przez męskie hormony produkowane przez nadnercza obojga: mężczyzn i kobiet.

Trądzik nie jest niebezpieczny, ale może pozostawić blizny skórne. Ludzka skóra zawiera małe pory (otwory), które łączą się z gruczołami łojowymi znajdującymi się pod skórą. Gruczoły są połączone z porami za pomocą torebek włosowych. Gruczoły te produkują sebum, oleistą ciecz. Łój prowadzi martwe komórki skóry poprzez torebki włosowe na powierzchnię skóry. Małe włosy rosną na skórze przez torebki włosowe. Wypustki rosną, kiedy pęcherzyki te są blokowane, co prowadzi do gromadzenia się oleju w skórze.

Słowo trądzik pochodzi od słowa "Acme” oznaczającego „najwyższy punkt", które pochodzi od greckiego AKME oznaczającego "punkt" lub "wierzchołek".

U ludzi, trądzik często pojawiaja się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach i szyi.

Mówiąc prostymi słowami - komórki skóry, łoju i włosy mogą tworzyć korek, gdy całość zostaje zakażona bakteriami, korek pęcznieje. Pryszcz zaczyna się rozwijać, gdy korek zaczyna się rozkładać.

Naukowcy z Washington University School of Medicine odkryli, że istnieją dobre i złe szczepy bakterii, które określają natężenie i częstotliwość wystąpienia trądziku. Wyjaśnili, w Journal of Investigative Dermatology (marzec 2013) problem, że nie wszystkie bakterie trądzikowe tworzą krosty zapalne - w rzeczywistości, jeden szczep może rzeczywiście pomóc utrzymać skórę wolną od pryszczy.

Istnieją różne rodzaje pryszczy trądziku

  • Białe główki - pozostają pod skórą i są bardzo małe.
  • Zaskórniki - wyraźnie widoczne, są czarne i pojawiają się na powierzchni skóry. Pamiętaj, że zaskórnik nie są spowodowane przez brud. Energiczne szorowanie twarzy nie pomoże, gdy masz zaskórniki.
  • Grudki - widoczne na powierzchni skóry. Są to małe guzki, zwykle różowe.
  • Krosty - wyraźnie widoczne na powierzchni skóry. Są czerwone u podstawy i mają ropę na górze.
  • Nobules - wyraźnie widoczne na powierzchni skóry. Są to duże, masywne pryszcze. Są bolesne i osadzone głęboko w skórze.
  • Torbiele - wyraźnie widoczne na powierzchni skóry. Są one bolesne, i są wypełnione ropą. Torbiele mogą łatwo spowodować blizny.
1 2»