Trądzik u dorosłych

Trądzik

Trądzik jest powszechny i zazwyczaj uleczalny. W niektórych przypadkach, żeby pozbyć się pryszczy, może być konieczne leczenie trwające nawet kilka miesięcy. Trądzik trzeba leczyć wcześnie, aby uniknąć blizn. Aby plamy potrądzikowe zniknęły, czasem konieczne może być leczenie podtrzymujące przez kilka lat, które pozwala utrzymać skórę w dobrym stanie.

Co to jest trądzik i kogo dotyka?

Większość osób z trądzikiem to osoby między 12 a 25 rokiem życia, ale dotyka on też starszych i młodszych.

Pojawia się częściej u chłopców niż u dziewcząt. Trądzik występuje zazwyczaj na twarzy, może pojawić się również na plecach, szyi i klatce piersiowej. Nasilenie może wahać się od łagodnego do ciężkiego. 9 na 10 nastolatków ma problem z trądzikiem. Zazwyczaj przybiera on łagodne formy, jednak szacuje się, że około 3 na 10 nastolatków ma trądzik na tyle poważny, że wymaga leczenia dermatologicznego. Nieleczony trądzik zwykle trwa około 4-5 lat. Jednakże w niektórych przypadkach może trwać o wiele dłużej.

Zrozumienie skóry normalnej

Małe gruczoły łojowe leżą tuż pod powierzchnią skóry. Gruczoły te produkują olej (sebum), który utrzymuje skórę miękką i gładką. Drobne pory (otwory) na skórze umożliwią sebum wydostanie się na powierzchnię skóry. Skóra nastolatków produkuje więcej sebum niż skóra dziecka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, które stymulują gruczoły łojowe. Z reguły im więcej sebum, które sprawia, że skóra jest bardziej tłusta, tym gorszy trądzik. Skóra niektórych ludzi produkuje więcej sebum niż innych.

«1 2 345 ... 10»