Termometry

termometr rezystancyjny

Termometry oporowe, zwane są również czujnikami temperatury (RTD), większość elementów RTD składa się z cienkiego drutu zwijanego owiniętego wokół rdzenia ceramicznego i szkła.

Elementy są zazwyczaj dość kruche, tak że często umieszczane są wewnątrz sondy w osłonie, są wykonane ze zwykłego materiału, na ogół platyny, niklu lub miedzi. Materiał ma przewidywalne zmiany odporności na temperaturę co służy do ustalenia temperatury. Termometry oporowe są wykonane w różnych formach i zapewniają większą stabilność, dokładność i powtarzalność. Używają oporu elektrycznego i wymagają źródła energii, aby działać, rezystancja zmienia się prawie idealnie liniowo wraz z temperaturą na równaniu Callendara Van - Dusen.

Drut platynowy do wykrywania musi być wolny od zanieczyszczeń by pozostać stabilny, jest dostatecznie odporny na wibracje. Rezystancji przewodów może być również czynnikiem, przyjmując trzy -i cztero –przewodowe połączenia mogą wyeliminować skutki oporu połączenia prowadzonych pomiarów, połączenie trzech drutów są wystarczające do większości zastosowań i niemal powszechnie praktykowane w przemyśle. Cztero- przewodowe połączenia są używane do najbardziej precyzyjnych wniosków.
«123 4