Tachykardia

Jakie są objawy?

Podczas wystąpienia tachykardii, serce bije tak szybko, że ciśnienie zmniejsza się i serce nie może pompować wystarczającej ilości tlenu do wszystkich części ciała, i to powoduje objawy. Mimo, że niektóre osoby z częstoskurczem komorowym nie mają żadnych objawów, najczęstsze objawy to: zawroty głowy, kołatanie serca, duszność lub ból w klatce piersiowej. Gdy tętno jest bardzo wysokie lub częstoskurcz komorowy utrzymuje się dłużej niż kilka sekund, może to powodować omdlenia, utratę przytomności lub zatrzymanie akcji serca i śmierć. Jeśli wystąpią niewyjaśnione omdlenia, zawroty głowy, oszołomienie, duszność lub kołatanie serca, należy poddać ocenie ewentualność wystąpienia częstoskurczu komorowego. Ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i szybki puls są pilne objawy potencjalnie śmiertelnego częstoskurczu komorowego, i należy natychmiast szukać pomocy medycznej w celu uniknięcia ryzyka zatrzymania akcji serca i śmierci.

Jak jest częstoskurcz komorowy zdiagnozowano?

Najczęściej pierwszym krokiem w diagnozowaniu tachykardii jest elektrokardiogram (EKG). EKG jest urządzeniem służącym do zapisu na papierze milimetrowym aktywności elektrycznej serca. Obraz jest rysowany przez komputer na podstawie informacji dostarczonych przez elektrody przyklejone plastrami (małymi), które są umieszczone na klatce piersiowej i ramionach, aby nagrać rytmu serca. Lekarz wykona EKG w biurze, ale także muszą nosić przenośne urządzenie EKG (Holter) monitora w domu na 24 do 48 godzin, więc lekarz może lepiej ocenić rytm twojego serca. Innym narzędziem, które pomaga zdiagnozować częstoskurcz komorowy jest badanie elektrofizjologiczne. Lekarz może skierować pacjenta do specjalisty, że procedura ta wykonywana. Podczas badania, cewniki z elektrodami dodaje się w żyłach w pachwinach i umieszcza bezpośrednio w sercu, aby zbadać aktywność elektryczną różnych rejonów serca. Lekarz może następnie utworzyć mapę impulsów elektrycznych w sercu i określić dokładnie, gdzie nieprawidłowości występują. Lekarz zdiagnozuje częstoskurczu komorowego w oparciu o wyniki tych badań, firmy klinicznych objawów podmiotowych i przedmiotowych oraz historii medycznej.

Ablacja tachykardii

Cleveland Clinic jest krajowym centrum skierowania pacjentów z komorowymi zaburzeniami rytmu, wykonujących ponad 500 procedur ablacji w tym stanie od 2003 do 2009 roku. W 2009 roku lekarze Cleveland Clinic przeprowadzili 95 ablacji częstoskurczu komorowego i wyeliminowali wszystkie częstoskurcze u 82 procent pacjentów. W innym 6 procent, procedura skutecznie wyeliminować przynajmniej jedną tachykardię u pacjentów z wieloma częstoskurczami.

«1 2 345 ... 8»