Szkarlatyna

Szkarlatyna to ostra, zakaźna infekcja spowodowana bakteriami hemolitycznymi grupy A, które produkują toksyny erythrogenic. Choroba jest obecnie rzadkością, prawdopodobnie dlatego, że antybiotykoterapia zmniejszyła prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia. Szkarlatyna występuje u małych dzieci, zwykle od dwóch do ośmiu lat życia i rozprzestrzenia się drogą kropelkową od osób dotkniętych przez tą chorobę. Okres inkubacji wynosi od trzech do pięciu dni a zakaźności trwa około dwóch tygodni. Szkarlatyna może być łagodna lub ciężka, ale rzadko jest śmiertelna. Typowe objawy to ból gardła, ból głowy, gorączka, zaczerwienienie twarzy z pierścieniem bladość wokół ust, czerwone plamy na ustach, nalot na języku w postaci brodawek i stan zapalny pod nimi, a także charakterystyczna wysypka na ciele. Bakteria paciorkowca wywołująca szkarlatynę jest identyczna z paciorkowcem anginy. Ciężkie zakażenia są czasami komplikowane przez gorączkę reumatyczną, choroby nerek, zapalenie ucha, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mózgu. Łagodna szkarlatyna wymaga tylko leżenia w łóżku, antybiotyków, środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz leczenia objawowego. Antybiotyki odpornościowe i antytoksyny mogą być wymagane w ciężkich przypadkach.

Jakie są objawy szkarlatyny?

Objawem jest to co pacjent czuje i relacjonuje, podczas gdy oznaka jest czymś innym. Na przykład, ból może być objawem, podczas gdy wysypka może być oznaką. Objawy pojawiają się zwykle około 3 dni po początkowej infekcji. Pierwsze objawy to zwykle:

  • Bardzo obolałe i czerwone gardło (czasem z białymi lub żółtymi łatami).
  • Gorączka 101 F (38.3 C) lub wyższa, często z dreszczami. Od 12 do 48 godzin, pojawia się wysypka.
  • Wysypka - na skórze pojawiają się czerwone plamy, które następnie zamieniają się w drobną różowo-czerwoną wysypkę, która wygląda jak oparzenie słoneczne. Skóra przy dotknięciu jest szorstka, jak papier ścierny.
  • Wysypka rozprzestrzenia się na uszach, szyi, kolanach, udach wewnętrznych i pachwinach, klace piersiowej i innych częściach ciała. Chociaż wysypka zazwyczaj nie pojawiają się na twarzy, policzki pacjenta będą zaczerwienione a obszar wokół jego / jej usta będzie blady. Po około sześciu dni wysypka zwykle zanika.
1 234 ... 13»