Świnka

Leczenie

Jak dotąd nie ma leku, który pozwoliłby skrócić czas choroby, jest więc leczona objawowo. Najważniejszy jest dla chorego odpoczynek i izolacja trwająca około 9-10 dni. Objawy, które powoduje świnka mogą być łagodzone przez ciepłe okłady, posmarowanie szyi maścią rozgrzewającą lub owinięcie się szalikiem oraz podawanie leków przeciwbólowych. Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) nie jest używany w przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia, ponieważ istnieje hipotetyczny związek z zespołem Reye'a. Jest to niezwykle rzadka i groźna choroba, która uszkadza mózg i wątrobę. Niekiedy świnka powoduje ból tak silny, że nie pomagają tradycyjne leki przeciwbólowe i konieczne jest zażycie glikokortykosteroidów. Płukanie gardła ciepłą soloną wodą, miękkie pokarmy i dodatkowe płyny mogą pomóc złagodzić objawy.

Pacjenci powinni unikać kwaśnych pokarmów i napojów, gdyż te stymulują gruczoły ślinowe, co może być bolesne (niewskazane są cytrusy i ostre przyprawy), pokarmy najlepiej podawać w postaci papki dla dzieci (gryzienie może być bolesne), nie są także wskazane napoje gazowane. Ból jaki powoduje świnka leczyć można tabletkami do ssania z cynkiem (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością) lub ziołami: herbatką z ziela jeżówki (Echinacealub niektóre złożone leki chińskie, m.in. : Niuhuangjiedu Pian, Gan Mao Tuire Chunji, Huang Lian Qing.

Powikłania

Świnka jest chorobą, której mogą towarzyszyć powikłania - mogą one wystąpić wtedy, gdy wirus zaatakuje inne narządy. Do najczęstszych powikłań należą:

Poronienie w około 27% przypadków w pierwszym trymestrze ciąży.

Czasami powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (w 15% przypadków), daje symptomy takie jak: bóle głowy, gorączka, wymioty, bóle brzucha i lekka sztywność karku.

«123 4 567 ... 14»