Świnka

Świnka (zapalenie ślinianki przyusznej) jest chorobą wirusową gatunku ludzkiego, wywoływaną przez wirusa świnki. Przed rozwojem szczepień i wprowadzeniem szczepionki świnka była częstą chorobą wieku dziecięcego na całym świecie, każdego roku wywoływała epidemie.Choroba dotyka najczęściej dzieci w wieku 5-15lat, zdarzają się rónież przypadki wystąpienia u dorosłych. Choroba wciąż stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia w krajach rozwijających się. Wciąż występują sporadyczne epidemie w krajach rozwiniętych.

Bolesny obrzęk ślinianek - klasycznie zwane zapaleniem ślinianki przyusznej - to najbardziej typowy objaw, który daje świnka. Może wystąpić także bolesny obrzęk jąder i wysypka. Objawy u dzieci nie są zazwyczaj ciężkie.

W nastoletnich chłopców i mężczyzn, powikłania, takie jak niepłodność są bardziej powszechne, chociaż nadal rzadkie. To choroba, która na ogół przechodzi samoistnie, nie jest niezbędne specjalistyczne leczenie poza kontrolowaniem objawów i podawaniem leków przeciwbólowych. Nie istnieje leczenie, które umożliwiłoby szybsze wyleczenie świnki, choroba musi przejść samoistnie, co zazwyczaj następuje po około 10 dniach.

Gorączka i bóle głowy są pierwszymi objawami zarażenia. Choroba daje objawy takie jak: suchość w ustach, ból twarzy i uszu, w poważniejszych przypadkach możliwa jest utrata głosu. Ponadto do 20% osób zakażonych wirusem nie wykazuje objawów, co sprawia, że świnka rozprzestrzeniania wirusa.

W 15-20 procentach przypadków u mężczyzn w ostatnich okresach dojrzewania może wystąpić zapalenie jąder.

Przyczyny

Świnka jest chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się z osoby na osobę przez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych, takich jak ślina osoby zakażonej. Kiedy zarażona osoba kaszle lub kicha, kropelki aerozolu rozprzestrzeniają się i mogą dostać się do oczu, nosa, czy ust innej osoby. Może również rozprzestrzeniać poprzez dzielenie się jedzeniem i napojami.

Osoba zarażona wirusem zaraża od około 6 dni przed wystąpieniem objawów, aż do 9 dni po wystąpieniu objawów. Okres inkubacji (jest to czas zanim pojawią się pierwsze objawy) może wynosić od 14-25 dni, ale zazwyczaj jest to 16-18 dni. Taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa, gdyż zarażony nie wie, że zaraża.

1 234 ... 14»