Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest to ból, który biegnie wzdłuż nerwu kulszowego, rozciągający się od dolnej części pleców i na grzbiecie ramienia. Choroba jest częstym rodzajem bólu pleców. Mimo, że rwa kulszowa może być bardzo bolesna, to jest to rzadkie zaburzenie, aby spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. Większość zespołów bólowych jest wynikiem zapalenia i zwykle mija w ciągu kilku tygodni. Objawy to: ból z tyłu nogi, pieczenie lub mrowienie nogi, osłabienie, drętwienie lub trudności w poruszaniu się, ból z tyłu pleców. Choroba najczęściej dotyka tylko jednej strony dolnej części ciała.

Często ból rozciąga się od dolnej powrotem całą drogę z tyłu uda i dół nogi. W zależności od tego, gdzie nerw kulszowy wpływa, ból może również przedłużyć do stóp lub palców. Dla niektórych ludzi, ból z rwa kulszowa może być ciężkie i wyniszczające. Dla innych, ból z rwa kulszowa może być rzadkie i irytujące, ale ma potencjał, by jeszcze gorzej.

Każdy stan, który powoduje podrażnienie nerwu kulszowego może powodować ból związany z chorobą. W wielu przypadkach, rwa kulszowa jest spowodowana przez ciśnienie w nerwie od przepukliny dysku (nazywany również wypadnięcie dysku lub pęknięciem płyty). Dodatkowe najczęstsze przyczyny to: zwężenie kanału kręgowego w dolnej części pleców; choroba zwyrodnieniowa dysku (podział dysków, które działają jak poduszki między kręgami); kręgozmyki (stan, w którym jeden krąg ślizga się do przodu nad innym); ciąża. Inne rzeczy, które mogą sprawić, że ból pleców jest gorszy to nadwaga, nie regularne ćwiczenia, noszenie obcasów, spanie na materacu, który jest zbyt miękki. W diagnozowaniu rwy kulszowej, lekarz zapyta o historię choroby i przeprowadzi badanie pleców, bioder i nóg w celu zbadania wytrzymałości, elastyczności, czucia i odruchów. Inne badania mogą obejmować: rentgen, MRI, TK, badania przewodnictwa nerwów i EMG.

Leczenie skupia się na łagodzeniu stanu zapalnego. Typowe leczenie to: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, steroidy doustne, zastrzyki sterydowe i zewnątrzoponowe - pomoc w celu zmniejszenia stanu zapalnego; zastrzyki sterydowe zewnątrzoponowe gdzie sterydy, z ich silnym działaniu przeciwzapalnym, dostarczane są w pochodzeniu zapalnym kulszowych korzeni nerwowych; fizykoterapia zwykle po odpowiedniej kontroli bólu i ma zasadniczą rolę zarówno dla ostrego epizodu, a także unikanie długotrwałej kolejnych epizodów; chirurgia może być uzasadniona w przypadku bólu.

1 234 ... 8»