Różyczka

Wirus różyczki przenosi się, tak jak i w przypadku innych chorób dziecięcych, drogą kropelkową, okres wylęgania trwa od 2 do 3 tygodni.

Różyczka jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirus Rubella, zakażenie w wieku dziecięcym jest stosunkowo niegroźne, często przebiega wręcz bezobjawowo bądź ustępuje samoistnie, pozostawiając odporność na całe życie.

Różyczka, która na ogół jest schorzeniem o łagodnym przebiegu, podczas ciąży - zwłaszcza w pierwszym trymestr ze - może doprowadzić do licznych wad płodu, w tym także wad układu nerwowego.

Różyczka charakteryzuje się gorączką, małymi plamki zlewającymi się w jedną, dającymi wrażenie czerwonej skóry, również może pojawić się bladoróżowa wysypka, która występuje po krótkim okresie objawów nieżytowych.

Różyczka jest choroba zakaźną dzieci, ale może też wystąpić u osób dorosłych, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z chorym.

Różyczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa atakującego drogi oddechowe, okres inkubacji choroby to około 3 tygodnie.

Różyczka to choroba sezonowa, a wzrost zachorowań obserwuje się zwykle na początku roku, a ok. 89% ogółu chorych stanowią dzieci do 14. roku życia.

«1 ... 789 10