Różyczka

Różyczka, znany również jako niemiecka odra lub odra trzydniowa, jest chorobą wywołaną przez wirusa różyczki. Nazwa "różyczka" pochodzi z łaciny, i oznacza coś małego i czerwonego. Jest również znany jako niemiecka odra, ponieważ choroba ta została po raz pierwszy opisana przez niemieckich lekarzy w połowie XVIII wieku. Różyczka ma bardzo łagodny przebieg i objawy często przechodzą niezauważone. Choroba ta może trwać od jednego do trzech dni. Dzieci szybciej niż dorośli odzyskują zdrowie. Zakażenie kobiety w ciąży może być bardzo poważne, szczególnie jeśli odbędzie się to w ciągu 20 pierwszych tygodni ciąży. Dziecko może urodzić się z wrodzonym zespołem różyczki (CRS) co pociąga za sobą wiele poważnych, nieuleczalnych chorób. Do poronienia dochodzi w 20% przypadków.

Choroba wywoływana jest przez wirusa, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Wirus ten po wtargnięciu do organizmu atakuje komórki nabłonka górnych dróg oddechowych i najbliższych węzłów chłonnych. Tam namnaża się, a następnie przedostaje do krwi. Obecność wirusów we krwi określa się mianem wiremii.

Jest ona powszechną infekcją występującą w dzieciństwie, która czasami może być śmiertelna, występuje również u dorosłych. Poważne powikłania, takie jak pogorszenie skóry są bardzo rzadkie.

Oprócz skutków takich jak łożyskowa infekcja dotykająca rozwijający się płód, różyczka jest stosunkowo banalną infekcja.

Nabyta (tj. nie wrodzona) niemiecka odra przenoszona jest za pomocą emisji, w powietrzu, kropelek z górnych dróg oddechowych (mogą być przekazywane przez tchnienie osób chorych na różyczkę).Wirus może być również obecny w moczu i kale oraz na skórze. Nie ma jednego nosiciela: osoba zarażona wirusem zawsze choruje. Okres inkubacji choroby odbywa się przez 2 do 3 tygodni. U większości ludzi wirus jest szybko eliminowany. Jednakże, może utrzymywać się przez pewien czas po porodzie u dzieci, których matki chorowały na różyczkę podczas ciąży. Te dzieci są istotnym źródłem zakażenia dla innych dzieci, a co ważniejsze, powinny unikać kontaktów z ciężarnymi kobietami.

Nazwa różyczka jest czasem mylona z rubeola, alternatywną nazwą dla odry w krajach anglojęzycznych; chorób jednak nie są ze sobą związane. W innych językach europejskich, jak hiszpański, różyczka i rubeola są synonimami jednak słowo rubella jest alternatywną nazwą dla odry. Tak więc, w języku hiszpańskim, "rubeola" odnosi się do różyczki i "sarampión" odnosi się do odry.

Zdecydowanie częściej na niemiecką odrę chorują chłopcy, jednak u nich ma ona na ogół łagodny przebieg. - Jest ona charakterystyczną chorobą wieku dziecięcego i wówczas przebiega stosunkowo łagodnie.

1 234 ... 10»