Prostata

Nowotwór prostaty

Prostata może być narażona na nowotwór, który rozwija się w gruczole w męskim układzie rozrodczym. Większość nowotworów gruczołu krokowego, rozwija się powoli, jednakże istnieją przypadki gdy prostata jest zaatakowana agresywnym nowotworem. Komórki nowotworowe mogą dawać przerzuty (rozprzestrzeniać się) do innych części ciała, zwłaszcza kości i węzłów chłonnych. Stercz, dotknięty nowotworem może sprawiać ból, mogą również występować trudności w oddawaniu moczu, problemy podczas stosunku płciowego lub zaburzenia erekcji. Inne objawy mogą potencjalnie rozwijać się w późniejszych stadiach choroby.

Prostata, dotknięta nowotworem nie jest trudna do wykrycia. Sposoby wykrywania nowotworów różnią się na całym świecie, w Azji Południowej i Wschodniej wykrywana jest rzadziej niż w Europie, a zwłaszcza Stany Zjednoczone. Choroba ta ma tendencję do rozwijania się u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie zwiazanych z nowotworem u mężczyzn.

Najczęściej występuje w krajach rozwiniętych, jednak niewielu mężczyzn z objawami raka gruczołu krokowego, poddaje się terapii. Często jest spowodowana genetyką i złą dietą.

Gruczoł krokowy, aby wykryć w nim rozwój nowotworu, musi przejść badanie, antygenu specyficznego prostaty (PSA), lub biopsję. Badanie sterczu w sposób specyficzny dla tego gruczołu zwiększa wykrywanie antygenu raka, ale nie zmniejsza śmiertelności. Prostata, dotknięta nowotworem często nie ukazuje żadnych objawów. USPSTF stwierdza, że ​​potencjalne korzyści wynikające z badań nie przewyższa oczekiwanych szkód.

Nowotwór ten jest leczony w zależności od nasilenia i przebiegu choroby. Proces leczenia zazwyczaj związany jest z operacją, różnymi formami radioterapii, lub, rzadziej, kriochirurgia.  Jest wiele sposobów walki z rakiem prostaty jak na przykład chemioterapia czy hormonoterapia, jednak są one stosowanie w przypadku zaawansowanego stopnia choroby. Według badań przeprowadzonych przez wielu specjalistów masturbacja może zmiejszać ryzyko zachorowania.

«1 ... 345 6 789 ... 11»