Prostata

Żeńska prostata:

Wbrew oświadczeniu Borchert et al, że "kobiety nie mają prostaty...," występuje on u kobiet, jednak jej obecność ma znaczenie kliniczne dla kobiet i dla naszego rozumienia ekspresji antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) u kobiet i jego możliwym wpływie na funkcjonowanie kobiety.

W 1672 anatom Regnier de Graaf opisał i zilustrował zbiór gruczołów i przewodów wokół kobiecej cewki moczowej, którą nazwał kobiecą prostatą. Następnie, w 1880 roku, Alexander Skene przeniósł swoją uwagę na tą strukturę, w szczególności do dwóch około cewkowych kanałów (Skene za przewody) i podkreślił ich znaczenie w infekcji kobiecych genitaliów.

Około cewkowe przepusty Skene’a i kanały są homologicznie zbliżone do męskiego gruczołu krokowego. Najnowsze badania wspierające tę homologię, są zweryfikowane przez Zaviačič et al. Który zbadał histologicznie 130 martwych kobiet, a następnie przeprowadził biochemiczne i immunohistochemiczne badania, które wykazały, ekspresję prostaty PSA oraz specyficzną fosfatazę kwaśną (PSAP) w gruczołach około cewkowych Skene’a i przewodach. Żeńska prostata została jednoznacznie określona jako istniejąca.

«12 3 456 ... 11»