Prostata

U mężczyzny, prostaty przyczynia się do tworzenia 15-30 procent plazmy nasienia (lub nasienia) wydzielanego przez samców. Płyn z gruczłou krokowego jest klarowny i lekko kwaśny. Składa się on z kilku białek podziału enzymów; fibrolysin, enzymu, który zmniejsza krew i włókna tkanki; kwasu cytrynowego i fosfatazy kwaśnej, które przyczyniają się do zwiększenia kwasowości, i innych składników, w tym jonów i związków sodu, cynku, wapnia i potasu.

Normalnie prostata osiąga dojrzałą wielkość w okresie dojrzewania, w wieku od 10 do 14 lat. W wieku około 50 lat, wielkość gruczołu krokowego i ilość jego wydzieliny zwykle maleje.

Prostata zwiększona po upływie 30 roku życia, często utrudnia oddawaniu moczu, może pojawić się stan zapalny oraz nowotwór. Mężczyźni, którzy nie wydzielają odpowiednie ilości męskiego hormonu androgenów mogą utrzymywać normalne funkcjonowanie sterczu z zastrzykami androgenów.

Chirurgia gruczołu krokowego:

Następstwa chirurgii gruczołu krokowego mogą różnić się w zależności od wykonywanego zabiegu, wieku pacjenta oraz inne czynników związane z jego ogólnym stanu zdrowia. Prawie wszyscy pacjenci chorzy na wytrysk wsteczny mogą doświadczyć cofania się nasienia do pęcherza moczowego podczas stosunku płciowego. Nasienie jest więc wydalane z moczem, a nie wyrzucane podczas wytrysku. Badania pokazują, że około 6 procent mężczyzn, którzy mieli objawy impotencji mogą doświadczyć resekcji, choć nie istnieją znane fizjologiczne przyczyny awarii występowania erekcji tuż po chirurgii gruczołu krokowego. Częstość występowania impotencji jest nieco wyższa u mężczyzn, którzy mieli prostatę ze spojeniem ponad łonowym i załonowym.

Innymi konsekwencjami chirurgii gruczołu krokowego jest nie trzymanie moczu, co występuje rzadziej niż w 1 % przypadków, blizny i zwężenia cewki, które występuje u 3 do 15 procent pacjentów oraz odrost tkanki gruczołu krokowego, który występuje w około 3 procentach pacjentów prostatektomii. Zwężenia cewki moczowej może być zwykle zastąpiony przez okresowe rozszerzenie cewki moczowej. Ogólnie rzecz biorąc, ponad 90 procent pacjentów postprostatektomi których stan nie jest złośliwy mieć udaną i nieskomplikowaną operację.

«1 2 345 ... 11»