Prostata

Prostata to gruczoł u mężczyzn, który otacza szyjkę pęcherza i cewkę moczową, składa się ze średniego płata i dwóch listków bocznych i zbudowana jest częściowo z materii gruczołów (której kanały pusty do gruczołu części cewki moczowej), a częściowo z włókien mięśniowych, które otaczają cewkę moczową. Przyczynia się do wydzielania płynu nasiennego zawierającego fosfatazy, kwas cytrynowy i enzymy proteolitowe, stanowiące skraplanie skoagulowanego nasienia. Stawka wydzielania zwiększa się znacznie podczas stymulacji seksualnej.

Funkcje:

  • Jest to gruczoł wielkości orzecha włoskiego położony między pęcherzem i dnem miednicy u mężczyzn.
  • Mocz jest przechowywany w pęcherzu i wychodzi z ciała przez probówkę zwaną cewką, która znajduje się w. Górna część cewki przechodzi przez środek gruczołu krokowego.
  • Dno prostaty jest ściśle związane ze zwieraczem moczu, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie przepływu moczu. To pomaga wyjaśnić, dlaczego zmiany w obrębie gruczołu krokowego mogą mieć wpływ na przepływ moczu.
  • Produkuje także mleczny płyn, który pomaga i odżywiać plemniki. Jest w tym płyn gruczołu krokowego złożony z antygenu specyficznego dla tego gruczołu (PSA). Niektóre PSA naturalnie przeciekają do krwioobiegu. Podwyższonym PSA może być wskaźnikiem problemów prostaty.
  • Jest położona w takim miejscu, że może ona być fizycznie badana poprzez cyfrowe badanie odbytnicy. Badanie to pozwala lekarzowi ocenić, czy gruczoł krokowy jest powiększony i ma grudki lub obszary o nieprawidłowej fakturze.

Budowa:

Gruczoł krokowy jest konglomeratem od 30 do 50 gruczołów rurowych, które wydzielają płyny do cewki moczowej i przewodów ejakulatorowych. Kanały wydzielnicze i gruczoły są wyłożone wilgotną, złożoną błoną śluzową. Fałdy pozwalają tkankom się rozszerzać podczas przechowywania płynów. Pod tą warstwą jest tkanka składająca się z gęstej sieci elastycznych włókien i naczyń krwionośnych. Tkanka, która otacza przewody wydzielnicze i gruczoły jest znana jako tkanka śródmiąższowa, zawiera ona mięśnie, włókna elastyczne i włókna kolagenowe, które nadają prostacie jędrność i są jej podporą. Prostata jest złączona za pomocą tkanki śródmiąższowej.

1 234 ... 11»