Popularne metody leczenia chorób

Choroby serca leczone są w inny sposób. Istnieją trzy główne rodzaje zapobiegania tym chorobom: nieinwazyjne, minimalnie inwazyjne i chirurgiczne. Nieinwazyjne zabiegi zwykle obejmują leki, diety i ćwiczenia. Małoinwazyjne procedury mogą wymagać cewnikowania, podczas którego lekarz wchodzi do serca przez tętnice w nogach lub ramionach. Gdy znajduje się w sercu, używa specjalnych narzędzi do wstrzykiwania barwnika do jasno zablokowanych tętnic lub wstawia stent (małą rurę ze stali nierdzewnej), gdy jest to potrzebne. Zabiegi chirurgiczne wymagają od pacjenta pobytu w szpitalu przez kilka dni. Chirurg otwiera klatkę piersiową pacjenta, aby naprawić uszkodzenie tkanki serca, zawory, tętnic lub naczyń.

Inną formę leczenia przyjmują choroby pamięciowe. Występują one zazwyczaj u osób starszych i wraz z wiekiem stają się poważniejsze. Przykładem może być choroba Alzheimera. Obecnie nadal nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera. Osoby z chorobą stopniowo tracą pamięć i zdolność do funkcjonowania. Naukowcy wciąż starają się w pełni zrozumieć, jak tablice mózgu i sploty doprowadzają do utraty pamięci i poznawaniu drugiej osoby. Są to objawy behawioralne i psychiatryczne. Nie wiadomo do końca jak odwrócić te zmiany, aby zapobiec lub powstrzymać chorobę.

Następną formą leczenia chorób jest terapia.

Służy ona przywróceniu równowagi utraconej w skutek wystąpienia objawów. Zadaniem terapeuty jest rozmowa z pacjentem przez którą pacjent ma uaktywnić się poprzez wykonywanie określonych czynności. Współcześnie istnieje wiele poradni psychologicznych które zajmują się np. problemami związanymi z zaburzeniami toku myślenia.

Choroby zakaźne leczone są szczepionką, która zawiera antybiotyk. W ramach profilaktyki zalecane są okresowe szczepienia. Szczepionki składają się z małych bakterii albo wirusów wywołujących chorobę, w takiej ilości, by organizm sobie z nimi poradził oraz wytworzył przeciwciała. Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowych pacjentów osiąga się natomiast przez sterylizację narzędzi i używanie jednorazowych elementów.

Jedną z form leczenia są także lasery. Wykorzystuje się je w gabinetach okulistycznych, coraz częściej również stosowane są w dziedzinie kosmetologii medycznej. Umożliwiają one prześwietlenie danego organu i zdiagnozowanie choroby. W chirurgii wykorzystuje się tzw. lasery wysokoenergetyczne które w zależności od potrzeb, służą do usuwania lub niszczenia tkanek. Laseroterapia jest szeroko stosowana w okulistyce dzięki dużej precyzji zabiegowej. Za pomocą lasera możliwe jest np. przyklejenie odklejonej od dna oka siatkówki, korekcja wady wzroku czy eliminacja zaćmy lub jaskry.

Sposobem zapobiegania chorobom układu krwionośnego jest przestrzeganie określonej przez specjalistę diety oraz wysiłek fizyczny. Dzięki temu można uniknąć takich chorób jak zawał serca i udar mózgu.

Stres to napięcie, które odczuwamy pod wpływem zbyt dużego obciążenia. Pojawia się wtedy, gdy stajemy w obliczu sytuacji które przekraczają nasze możliwości. Najlepszym sposobem w walce ze stresem jest uprawianie sportu, chociażby krótki spacer, taniec. Pozwoli to rozładować napięcie i zwiększy odporność na stres.

Aby odpowiednio zastosować formę leczenia danej choroby należy najpierw ją rozpoznać z pomocą specjalisty, który podpowie jak należy z nią postępować. Następnie zadecyduje on o kolejnych etapach w działaniu przeciwko chorobie.

«1 2