Półpasiec

Półpasiec zwany jest inaczej ziarnicą, w rzeczywistości wywołuje ostry stan zapalny czaszkowych lub międzykręgowych zwojów nerwowych.

Niebezpieczeństwo tej choroby (zwanej półpaścem) wynika z faktu, że w pierwszych stadiach nie daje charakterystycznych objawów i przypomina niewinne przeziębienie.

Półpasiec może rozwijać się w dowolnym miejscu na skórze i w większości przypadków jest w pełni wyleczalny.

Półpasiec to choroba wirusowa, po której wyleczeniu pacjenci, odczuwają bardzo silny ból w miejscu, gdzie wcześniej występowała wysypka.

Półpasiec, mimo iż jest chorobą wirusową, nie jest silnie zakaźny, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo przenoszenia tej choroby z jednej osoby na drugą.

Półpasiec należy do chorób atakujących zwoje nerwowe, zwykle działa na jeden z nerwów czuciowych i powiązane z nim zwoje międzykręgowe.

Półpasiec często dotyczy pasa po jednej stronie tułowia, choć może obejmować również twarz, powyżej i poniżej oka.

Jak wiadomo półpasiec jest chorobą spowodowaną reaktywacją wcześniejszej infekcji wirusami ospy wietrznej półpaśca, które pozostawały w stanie uśpienia.

W kręgach medycznych wirusowa choroba zakaźna, której prowodyrem jest wirus herpes virus varicella nosi nazwę półpasiec.

Jak powszechnie wiadomo wirus półpaśca uszkadza zazwyczaj jeden z nerwów czuciowych oraz powiązane z nim zwoje międzykręgowe i skórę.

«1 ... 101112 13