Podagra

Dna moczanowa - dieta

Jednym z decydujących czynników ryzyka zachorowania na dnę moczanową są niezdrowa dieta oraz wynikająca z niej nadwaga lub nawet otyłość. Dna moczanowa musi być odpowiednio traktowana, co wiąże się z wieloma wyżeczeniami.

Często wiąże się to także z występowaniem innych chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca. W celu ułożenia odpowiedniej diety zaleca się zasięgnięcia porady lekarza specjalisty lub dietetyka. Dna moczanowa zobowiązuje do przestrzegania bardzo restrykcyjnego jadłospisu, którego celem ma być zapobieganie kolejnym napadom dny moczanowej.

Oprócz wprowadzenia zdrowej diety istotną rolę pełni także spożywanie regularnych i niskokalorycznych posiłków.

Głównym wyznacznikiem umieszczenia pokarmu w nowej diecie jest zawartość puryn. Im mniejsza zawartość puryn w pożywieniu tym lepiej traktowana jest dna moczanowa. W głównej mierze są to owoce i warzywa (z wyjątkiem większości roślin strączkowych), chude mięso – wołowina, indyk, kura, jajka, część ryb (karp, dorsz, pstrąg, halibut, tuńczyk, sandacz), łagodne przyprawy, słodycze z wykluczeniem czekolady i kakao, ponadto dozwolone w diecie są ziemniaki (jedynie gotowane i pieczone). Wśród listy pokarmów dozwolonych znajduję się także mleko (w szczególności chudsze).

Wśród pokarmów o zwiększonej zawartości puryn znajdują się – ryby, w tym karp, łosoś, flądra, śledzie, szczupak, makrela, ryby wędzone oraz owoce morza. Zdecydowanie odradza się spożywanie cielęciny, jagnięciny, dziczyzny, wywarów mięsnych, podrobów oraz mięsa mielonego. Z grupy wędlin oraz wyrobów mięsopochodnych należy wykluczyć szynkę, parówki i kaszankę. Tak jak wyżej zostało już wspomniane także duża liczba warzyw strączkowych jest bogatsza w puryny. W tej grupie znajdują się także melon oraz banan. Zdecydowanie odradza się spożywanie kawy oraz mocnej herbaty. Dieta chorego na artretyzm powinna być niskobiałkowa oraz niskotłuszczowa. Dlatego należy wykluczyć z diety sery pleśniowe, tłuste twarogi oraz serki topione.

Dna moczanowa wielu pozwala na schudnięcie lub utrzymanie optymalnej wagi. Warto skrupulatnie przestrzegać zasad zdrowego żywienia oraz stosować się do diety zaleconej przez specjalistę. Tylko konsekwentna dieta oraz skuteczna farmakoterapia pozwolą na osiągnięcie oczekiwanego rezultatu końcowego – w postaci obniżenia poziomu kwasu moczowego.

«1 ... 678 9