Podagra

Czynniki ryzyka

W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na dnę moczanową są osoby z ponadprzeciętnym poziomem kwasu moczowego we krwi.

Jego stężenie jest zależne od efektywności pracy nerek oraz układu pokarmowego. Wyróżnia się zbiór czynników mogących mieć pośredni wpływ na występowanie dny moczanowej. Dna moczanowa w znacznej większości dotyczy mężczyzn po czterdziestym roku życia oraz kobiet w wieku około 60 lat. Według niedawno opublikowanych danych zachorowanie na dnę moczanową u młodych mężczyzn stale wzrasta. Wiąże się to w dużej mierze z prowadzeniem nieodpowiedniego trybu życia już od lat młodzieńczych, a także z występowaniem chorób powiązanych z dną moczanową, w tym cukrzycy, a także otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Większość czynników ryzyka wystąpienia dny moczanowej należy do grupy, na którą mamy wpływ, jest to przykładowo niezdrowy tryb życia czy brak wysiłku fizycznego. Dna moczanowa może być wywołana przez nieprawidłową dietę (wysokobiałkowa i wysokotłuszczowa). Osoby, których menu składa się w dużej ilości z białek i tłuszczów znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Kolejną pozycję wśród czynników, na które mamy wpływ zajmują używki. Zarówno nadużywanie alkoholu jak i palenie papierosów może przysłużyć się rozwojowi dny.

Spożycie sutego posiłku oraz napojów wyskokowych w godzinach wieczornych, tuż przed snem może wiązać się z wystąpieniem ataku dny w nocy lub nad ranem. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje przy zażywaniu leków podwyższających poziom kwasu moczowego w organizmie. Na większość elementów składowych wywołujących dnę pacjent ma wpływ. Istnieje jednak także wąska grupa czynników, na które nie może on wpływać. Należą do niej uwarunkowania genetyczne, ryzyko wystąpienia artretyzmu zwiększa się w przypadku, jeśli na chorobę cierpiał ktoś z rodziny.

Ponadto schorzenie jest również związane z równoczesnym istnieniem zespołu metabolicznego (zbiór powiązanych ze sobą czynników prowadzących do chorób serca oraz schorzeń naczyń krwionośnych). Dna moczanowa może rozwinąć się w przypadku, gdy pacjent cierpi na inną chorobę, której efektem jest zwiększony poziom kwasu moczowego w organizmie. Wśród czynników zwiększających możliwość wystąpienia ataku artretyzmu wyróżnia się: spożycie pokarmu bogatego w puryny, wyczerpujący wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu oraz stres.

«12 3 456 ... 9»