Paznokcie

Jak powszechnie wiadomo główną funkcją paznokci jest funkcja ochronna – chronią one czubki palców przed niektórymi urazami i ułatwiają wykonywanie niektórych czynności.

Ciekawostką jest fakt, że paznokcie u rąk rosną przeciętnie 2-3 mm na miesiąc, natomiast paznokcie u stóp rosną dużo wolniej ok. 1-1,5 mm na miesiąc.

Zdrowe paznokcie powinny mieć błyszczącą, różową i idealnie gładką powierzchnię, płytka nie powinna zawierać żadnych przebarwień, natomiast sam paznokieć powinien być biały.

Płytka paznokciowa wyrasta z kieszeni paznokcia i składa się z: płytki paznokciowej, kieszeni i wału paznokcia, obrąbka naskórkowego, macierzy paznokcia, łożyska paznokcia, obłączka.

Paznokcie to przydatki skóry przypominające wgłębienia, są one płytki znajdujące się na końcach palców zarówno u stóp jak i u rąk.

Co ciekawe grubość paznokci wynosi ok. 0, 5 mm (mężczyźni posiadają grubszą płytkę paznokciową), całkowicie usunięty paznokieć odrasta po trzech miesiącach.

Paznokcie pełnią kilka funkcji: podtrzymują tkanki palców rąk i nóg, chronią czubki palców przed uszkodzeniem, pomagają w podnoszeniu małych przedmiotów oraz chwytaniu, drapaniu i szczypaniu.

W skład paznokci wchodzą - keratyna która zbudowana jest z białka dzięki czemu paznokieć jest twardy i mocny.

Paznokcie są przezroczyste zazwyczaj mają barwę bladoróżową, kolor ten zawdzięczają znajdującej się pod spodem siatce naczyń włosowatych.

Widoczna część paznokcia to płytka - twarda, gładka i lekko wypukła pokrywająca koniec palca, która popularnie nazywamy paznokciem.

Paznokieć jest to rogowa osłona palca zbudowana z kreatyny i białka, w jej skład wchodzą płytka paznokciowa, wał paznokcia, macierz paznokcia i łożysko.

Ciekawostką może być fakt że paznokieć porasta obwódka cieniej tkanki zwana obrąbkiem naskórkowym, jej główną funkcją jest osłanianie nasady paznokcia.

«1 ... 678 9