Paznokcie

Zatoka paznokcia (unguis zatoka), w niej znajduje się główna część paznokcia tj, podstawa podskórna paznokcia. Pochodzi on z aktywnego wzrostu tkanki poniżej macierzy.

Płytka paznokcia (corpus unguis) jest to najtwardszą jego częścią, wykonana jest z przezroczystego białka keratyny. Kilka warstw martwych, zbitych komórek może powodować że paznokcie są silne ale i elastyczne. Jego (poprzeczny) kształt jest określony przez formę podstawowej kości. W potocznym języku słowo paznokieć często odnosi się tylko do tej jego części.

Wolny brzeg (margo liber) lub dalsza krawędź jest przednim marginesem płytki odpowiadający za ścieranie lub cięcie jego krawędzi. Hyponychium (nieformalnie znany jako "szybkie") położone jest jak nabłonek pod jego płytkę na styku wolnej krawędzi i na skórę palca. To tworzy uszczelnienie, które chroni łożysko paznokcia. To właśnie w ramach wolnej krawędzi, w tej jego części, gdzie łożysko się kończy, może zostać uznana za ciało szkliste lub koloru szarego (u osób o jasnej karnacji). U niektórych osób nie jest w ogóle widoczna, podczas gdy u innych od razu rzuca się w oczy.

Eponychium jest małą częścią nabłonka, który rozciąga się od tylnej jego ściany. Często jest błędnie [sprzeczne] nazywany "bliższym fałdem" lub "naskórkiem". Eponychium jest bliższym końcem złóż, które składają się na warstwę naskórka, który często zsuwa się na paznokieć. Ta warstwa nieożywionej, prawie niewidocznej skóry porasta płytkę. Płytka razem z eponychium naskórka tworzą uszczelnienie ochronne. Skórek na płytkę jest zbudowany z martwych komórek i często usuwane podczas manicure, ale eponychium składa się z żywych komórek, a zatem nie należy go usuwać.

Funkcje 

Zdrowy paznokieć ma za zadanie ochronę dalszej części palca, oraz chroni otaczające tkanki miękkie przed urazami. Służy również do zwiększenia precyzyjności delikatnych ruchów. Oraz zwiększa czułość palca. Pomimo, że nie posiadają one żadnych zakończeń nerwowych. Wreszcie funkcjonują jako narzędzie, umożliwiające na przykład tak zwany"rozszerzony chwyt precyzji" (np. wyciągając drzazgę w jednym palcu).

Wzrost 

Rosnąca jego część znajduje się pod skórą w bliższym jego końcu pod naskórkiem, która jest tylko jego częścią.

U ssaków, wskaźnik długości i wzrost paznokci jest uzależniona od długości terminala (paliczkami oddalonych kości palców). Tak więc, u ludzi, rosną one w zależności od długości palca. Np. ten na palcu wskazującym rośnie szybciej niż na małym palcu.

U ludzi, rosną one w tempie średnio 3 mm (0,3 cm) na miesiąc. Paznokcie u rąk potrzebują trzech do sześciu miesięcy, aby odrosnąć całkowicie, a u nóg od 12 do 18 miesięcy. Rzeczywista stopa wzrostu jego jest zależna od wieku, płci, pory roku, poziomu ćwiczeń, diety oraz czynników dziedzicznych. Rosną one szybciej latem niż w jakimkolwiek innym okresie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie rosną po śmierci. Skóra się odwadnia i napina, przez co paznokcie (i włosów) wydaje się rosnąć.

Jak dbać o paznokcie

Zanim pomalujemy nasze paznokcie kolorowym lakierem, należy jest dobrze wypielęgnować aby się nie łamały i nie ulegały rozdwojeniom. Poza standardowymi metodami jak odżywki i kremy możemy samemu za pomogą domowych sposobów o nie zadbać.

Płukanki dla paznokci

Co dwa dni możemy moczyć je za pomocą podgrzanej oliwki w miseczce.  Po upływnie kilku minut należy wetrzeć za pomocą bawełnianej ściereczki oliwkę w dłonie. Dzięki temu zabiegowi skóra naszych dłoni stanie się gładka a paznokcie odżywione, mniej łamliwe i wygładzone.

Aby rozjaśnić jego płytkę możemy też zrobić płukankę z mleka i soku z cytryny.

Dieta dobra dla paznokci

Powinnyśmy pamiętać o tym, że potrzebują one dużo cynku.  Warto spożywać produkty zawierające w swoim składzie cynk, m.in. ostrygi, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, ryby.

Przed pomalowaniem płytki kolorowym lakierem dobrze jest nałożyć bezbarwną bazę, która ochroni ją przez żółknięciem.

Istnieje wiele różnych odżywek chroniących naszą płytkę. Najpopularniejsze z nich to:

  • Ados, Odżywka z akrylem, Eefekt sztucznych paznokci- Formuła opracowana w celu nadania płytce akrylowej twardości tipsów. Regeneruje i nawilża kruchą, łamliwą płytkę.  Zawiera w swoim składzie żywicę ktora umożliwia lepsze przyleganie lakieru.
  • Achtel, Simple Beauty, Olejek do paznokci z aloesem i witaminami. Olejek do masażu skórek i dłoni.  Jest wzbogacony wyciągiem z witamin i aloesu.  O działaniu nawilżającym i odżywiającym. 
  • Avon, Nail Experts, Nail Builder (Regenerująca odżywka) Preparat odżywia i odbudowuje płytkę, chroni płytki i nadaje im zdrowy wygląd.  Dzięki kompozycji zawierającej żelatynę i witaminę E w składzie wzmacnia ich strukturę.
  • Celia, Odżywka keratynowa do paznokci- preparat przeznaczony do stosowania jako podkład pod emalię kolorową bądź jako bezbarwny lakier-odżywka.  Odżywka ma w składzie kreatynę. Jej deficyt powoduje kruchość i łamliwość płytki. Jednak dzięki zawartości kreatyny stają się ona wzmocniona i mniej łamliwa.
  • Delia, Coral Nail Repair, Odżywka z jedwabiem przeciw przebarwieniom paznokci. Odżywka optycznie wygładza płytkę.  Odżywka ta dzięki zawartości protein jedwabiu w składzie chroni płytkę przed łamaniem i przebarwianiem, wywołanym stosowaniem ciemnych lakierów.  Powinna być stosowana przez około trzy tygodnie, nakładamy ją co dwa dni za każdym razem zmywając poprzednie warstwy prepratu. Pozostawia płytkę gładką i wolną od przebarwień.
«1 2 345 ... 9»