Paznokcie

Paznokcie to wytwory naskórka obejmujące grzbiet paliczków- końcowych palców u ludzi, występuje u większości naczelnych ssaków. Są one podobne do pazurów występujących u innych zwierząt. Te u rąk i nóg są zbudowane z twardego białka zwanego keratyną, podobnie jak u zwierząt kopyta i rogi. U ssaków, pazury i kopyta to przykłady unguis [ungues mnogiej].

Budowa 

Macierz paznokcia jest czasami nazywana matryca unguis, keratgenną membraną, matrycą paznokcia lub onychostromą. Jest to tkanka który chroni paznokieć. Jest ona częścią łożyska znajdującą pod paznokciem i zawiera nerwy, limfy i naczynia krwionośne. Macierz jest odpowiedzialna za wytwarzanie komórek, które tworzą płytki. Szerokość i grubość płytki  jest zależna od wielkości, długości, grubości osnowy, zaś kształt palca, wynika, z tego jakiego kształtu jest płytka. A może być płaska, łukowata lub haczykowata. Macierz będzie rosła tak długo, jak długo będzie otrzymała składniki odżywcze, dzięki temu pozostanie w dobrym stanie. Podczas gdy nowe komórki płytki zaczynają rosnąć naciskają one na starsze komórki płytki i wypychają je do przodu.

W ten sposób starsze komórki ulegają kompresji, stają się płaskie i przezroczyste. To sprawia, że ​​kapilary w łożyska paznokcia widoczne poniżej, mają różowy kolor.

Obłoczek ("mały księżyc") jest to widoczna część matrycy. Obłoczek jest białawy w kształcie półksiężyca znajduje się na podstawach widocznych paznokci. Obłoczek najlepiej widać na kciuk i może być niewidoczny na małym palcu.

Łożysko jest to skóra pod płytką. Podobnie jak każdy rodzaj skóry, jest on wykonany z dwóch rodzajów tkanek: głęboko położonej skóry właściwej, żywej tkanki która zawiera kapilary i dławiki oraz naskórka, warstwy tuż pod płytką. Naskórek jest przymocowany do skóry przez małe wzdłużne rowki zwane grzbietem matrycy (matricis cristae unguis). W starszym wieku, płytka staje się cieńsza, tak, że rowki te stają się bardziej widoczne.

1 234 ... 9»