Oparzenia

Jakie jest znaczenie ilości spalonej powierzchni ciała?

Poza tym głębokość spalania, całkowity obszar spalania jest znaczna. Oparzenia są mierzone jako procent całkowitej powierzchni ciała dotkniętej. "Reguła dziewiątek" jest często używany, choć pomiar ten jest dostosowany dla niemowląt i dzieci. Wyliczenie to jest oparte na fakcie, że powierzchnia z następujących części ciała osoby dorosłej każdy odpowiada w przybliżeniu 9% całości (i powierzchni korpusu 100% uzyskuje):

Głowa = 9%

Klatki piersiowej (z przodu) = 9%

Brzuch (przód) = 9%

Góra / środek / dół pleców i pośladków = 18%

Każde ramię = 9%

Każda dłoń = 1%

Pachwina = 1%

Każda noga = 18% całości (przód = 9%, z powrotem = 9%)

Na przykład, jeżeli oba ramiona (2 x 18% = 36%), pachwina (1%) i przednia klatki piersiowej i brzucha spalono, wymagałoby to 55% ciała.

Tylko drugi i trzeci stopień są sumowane do pomiaru całkowitej powierzchni oparzenia ciała. Jeśli więcej 15% -20% w organizmie uczestniczy oparzenie znacząca ilość płynu może zostać utracona. Szok może nastąpić, jeżeli przeciętny płyn nie jest podany dożylnie.

Gdy zwiększa się udział procentowy obszaru powierzchni spalania, zwiększa się ryzyko śmierci. U pacjentów z oparzeniami obejmującymi mniej niż 20% powinno być dobrze, jednak w przypadku oparzeń obejmujących więcej niż 50% wzrasta ryzyko śmiertelności w zależności od wielu czynników, w tym zaburzeń medycznych i wieku.

Jak ważna jest lokalizacja?

Lokalizacja jest istotnym czynnikiem. W przypadku spalania na twarzy, nosie, ustach i szyi, istnieje ryzyko, że wystąpi stan zapalny i obrzęk zatka drogi oddechowe i będzie powodować problemy z oddychaniem. Jeśli istnieją obwodowe do piersi, jeśli postępują, tkanki zaangażowane nie mogą wystarczająco dużo ruchu klatki piersiowej, aby umożliwić odpowiednie oddychanie. Od obszarów ciała, zagniecenia zginających jak dłoni, z tyłu kolan, twarzy i pachwiny wymagają specjalistycznej opieki. Ponieważ spalanie dojrzewania skóry mogą zranić skrócenie i zapobiegania pełny zakres ruchu, powierzchni ciała.

«1 2 345 ... 8»