Niepłodność

Dawcy

Dawcy nasienia i komórek jajowych

Dawcy mogą przekazywać spermę lub komórki jajowe (lub nawet zamrożone embriony) na program IVF (in vitro), jeśli partner nie jest w stanie wyprodukować spermy lub komórek jajowych.

Przekazanie komórki jajowej: czasami do zajścia w ciąże niezbędne mogą się okazać komórki jajowe pobrane od innej kobiety. Następuje tak w przypadku, gdy odbiorczyni ma zaburzenia jajników lub chorobę genetyczną, które mogą być przeniesione na jej dziecko. Dawcy komórek jajowych są najczęściej anonimowi, czasem jednak dane są podawane. Idealny dawca powinien być w wieku od 21 do 30 lat. Komórki jajowe dawcy są pobierane w taki sam sposób w jaki następuje to w przypadku IVF. Odbiorca przyjmuje zwiększone dla zsynchronizowania poziomu hormonów i przygotowania do embriotransferu.

Zarówno dawca i biorca powinien porozmawiać z doradcą o psychologicznych aspektach tej procedury. Każda ze stron podpisuje formularz zgody prawny, który jest utożsamiany ze zgodą dawcy na przekazanie komórek jajowych. Metodę tą cechuje większy wskaźnik sukcesu niż przypadku standardowego zapłodnienia in vitro. Także wskaźnik ciąż mnogich jest wysoki, dlatego lekarze próbują umieszczać jedynie dwa zarodki za jednym razem.

Dawcy spermy: zdecydowanie się na znalezienie dawcy spermy może być wykonywane w przypadku kobiet, których partnerzy mają zaburzenia spermy lub niską ilość plemników zawartych w nasieniu. Darowizny w banku spermy mogą być anonimowe. W niektórych przypadkach, mężczyźni nie mogą oddać spermy do banku nasienia, gdy występuje i nich niektóre powikłania zdrowotne czy problemy związane z chemioterapią, które mogą wpływać na ewentualny rozwój poczętego w przyszłości dziecka.

Dawstwo zarodków: pobieranie embrionów (zwykle z zamrożonego zarodka stworzonego w laboratorium z innej pary) jest formą najwcześniejszej adopcji. Para dawców musi podpisać z góry dyrektywę na podstawie, której zrzekają się prawa do embrionu i udzielają zgody na darowiznę. Dyrektywy te powinny zawierać stwierdzenia dotyczące 1) darowizny zarodka na rzecz innej pary, 2) przekazania embrionów do badań, 3) rozmieszczenie zarodków po rozmrożeniu.

«1 ... 678 9