Niepłodność

Procedura pobierania jaj i zapłodnienie

Procedura pobierania jaja odbywa się 34 do 36 godzin po wstrzyknięciu hCG. W tej procedurze, chirurg wkłada igłę poprzez pochwę do żeńskiego jajnika w celu usunięcia płynów z pęcherzyków jajnikowych, które zawierają dojrzałe już jaja. Znieczulenie ogólne nie jest wymagane dla tej części procedury, ale kobieta może być poddana w takiej sytuacji działaniu leku uspokajającego.

Zabieg trwa około 20 do 30 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Kobietom na ogół zaleca się, aby w kolejnym dniu po zabiegu odpoczywać.

Po zabiegu mogą pojawić się lekkie skurcze. Rzadko dochodzi do cięższych objawów.

Płyn usuwa się z pęcherzyków jajnikowych, po czym kierowany jest on do laboratorium, a tam – badany, aby upewnić się, że jaja są obecne w pęcherzykach.

W tym samym czasie mężczyzna dostarcza próbkę swojego nasienia. Mężczyzna przez pewien okres (zazwyczaj kilka dni) powinien wstrzymać się z kontaktami seksualnymi na czas przed pobraniem spermy. Poprzez przeprowadzenie procedur laboratoryjnych plemniki zostają oddzielone od nasienia.

Aktywne plemniki łączy się w naczyniu laboratoryjnym z jajeczkami. To jest rzeczywisty proces zapłodnienia in vitro. W niektórych przypadkach, komórka plemnika zostaje wprowadzona manualnie do komórki jajowej w procesie znanym jako intracystoplasmic sperm injection (ICSI). Ten krok jest wykonywany z różnych powodów np. w przypadku niskiej jakości nasienia.

Około 18 godzin po procedurze zapłodnienia, możliwe jest określenie czy jajeczko lub jajeczka były zapłodnione i czy zaczęły rozwijać się embriony. W przypadku powodzenia zapłodnienia w kolejnych dwóch, trzech dniach jajeczka dojrzewają pod dokładną obserwacją specjalisty.

«123 4 567 ... 9»