Niepłodność

Niepłodność, zwana również podstawową niepłodnością jest niezdolnością pary (dwójki osób) do zajścia w ciążę (niezależnie od przyczyny) po roku niezabezpieczanego stosunku płciowego bez korzystania z metod kontroli urodzeń. Niepłodność podstawowa jest przeciwieństwem w zestawieniu z niepłodnością drugorzędową, który odnosi się do niemożności utrzymania ciąży do porodu.

Podstawowa niepłodność dotyka około 6,1 mln osób w Stanach Zjednoczonych, około 10% mężczyzn i kobiet w wieku rozrodczym. Techniki wspomaganego rozrodu (ang. ARTs) są technikami, które pomagają zajść kobietom w ciążę, w tym także zapłodnienie in vitro (IVF), ICSI (Intracytoplasmic sperm injection) – rodzaj procedury metody zapłodnienia in vitro polegający na wprowadzeniu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej.

Zapłodnienie in vitro (IVF) stosowano z powodzeniem po raz pierwszy w USA w 1981 roku. Ponad 4 miliony dzieci na całym świecie zostały urodzone w wyniku korzystania z techniki zapłodnienia in vitro. Zapłodnienie in vitro oferuje parom bezpłodnym szansę posiadania dziecka, które jest w dalszym ciągu biologicznie związane z nimi. Dziś, ponad 1% dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych jest wynikiem ciąży stworzonej przy pomocy technik wspomagania rozrodu.

Z zapłodnieniem in vitro, metody wspomagającej rozród, męska sperma oraz kobieca komórka jajowa są połączone w warunkach laboratoryjnych na płytce laboratoryjnej, gdzie następnie zachodzi do zapłodnienia. Powstały embrion czy zarodek jest lub są następnie przenoszone do macicy kobiety (macicy) są wszczepiane i rozwijają się dalej naturalnie. Zazwyczaj od dwóch do czterech embrionów umieszczonych jest maksymalnie na raz w macicy kobiety.

Termin „dziecko z próbówki” określający w sposób dosyć bezpośredni metodę in vitro był wykorzystywany w przeszłości do określenia dzieci, które przyszły na świat poprzez zastosowanie tej metody. Pierwsze tzw. dziecko z probówki to Louise Brown, która urodziła się w Anglii, a w 2003 roku osiągnęła wiek 25 lat.

1 234 ... 9»