Nadwrażliwość jelita

Produkowane masowo środki przeczyszczające są zwykle zalecane dla osób z zaparciami jelita drażliwego ponieważ powodując łatwiejsze do wydalenia stolce.

Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE) dostarcza bardziej szczegółowych informacji o jelicie drażliwym i o odpowiedniej diecie.

Większość ludzi ćwiczy, pomagając złagodzić objawy jelita drażliwego. Twój lekarz będzie w stanie doradzić rodzaje ćwiczeń, które będą dla Ciebie odpowiednie.

Niektórzy ludzie uważają, że biorąc regularnie probiotyki pomagą one złagodzić objawy jelita drażliwego, jednak nie ma żadnych dowodów na to, że działają.

Ważne jest, aby pić dużo płynów przy stosowaniu środków przeczyszczających, pomoże to zapobiec powstawaniu utrudnień w przewodzie pokarmowym głównie w jelicie drażliwym.

Intensywne stany emocjonalne takie jak stres i niepokój mogą powodować zmiany chemiczne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie układu pokarmowego.

Wielu ludzi, którzy nigdy nie mieli do czynienia z jelitem drażliwym, mogą mieć nagłą zmianę rytmu wypróżnień w obliczy stresowej sytuacji, takie jak ważny egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna.

Przy jelicie drażliwym przeciwwskazane są: kawa, napoje gazowane oraz alkohol. Dobrze jest również unikać warzyw takich jak kapusta, fasola, brukselka.

Charakteryzuje się występowaniem bardzo dokuczliwych i nieprzyjemnych oraz uciążliwych dla tych osób dolegliwości ze strony jelita grubego.

Rozpoznania jelita drażliwego dokonuje się na podstawie badań, na zasadzie wykluczenia możliwości wystąpienia innych chorób przewodu pokarmowego (w tym nowotworów).

Znaczny wpływ na wystąpienie jelita drażliwego może mieć nadmierny rozrost flory bakteryjnej, zmiany w psychice czy przebycie infekcji jelitowej.

«1 2