Nadczynność tarczycy

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest 2-calowym gruczołem w kształcie motyla ważących mniej niż 1 uncja. Jest jednym z gruczołów, które tworzą układ hormonalny. Gruczoły produktu systemu endokrynologicznego, przechowywania i uwalniania hormonów do krwi. Hormony następnie podróżują przez ciało i kierują aktywnością komórek organizmu.

Hormony tarczycy to trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). T3 jest wykonany z T4 i jest bardziej aktywnym hormonem, bezpośrednio wpływa na tkanki. Hormony te wpływają na metabolizm, rozwój mózgu, oddech, serce i układu nerwowy, temperaturę ciała, siły mięśni, suchość skóry, cykle miesiączkowe, wagę i poziom cholesterolu.

Wytwarzanie hormonu hyroid reguluje tyreotropowy (TSH), który jest produkowany przez przysadkę mózgową w mózgu. Gdy poziom hormonów tarczycy we krwi jest niski, przysadka uwalnia więcej TSH. Gdy poziom hormonów jest wysoki, przysadka reaguje go poprzez zmniejszenie produkcji TSH.

Czym jest nadczynność?

Nadczynność jest stanem, w którym tarczyca produkuje i wydziela nadmierne ilości hormonów tarczycy, trijodotyroniny (T3) i / lub tyroksyny (T4). Jest przeciwieństwem niedoczynności, podczas której zmniejszone jest wytwarzanie i wydzielanie T3 i / lub T4. Nadczynność jest hipermetaboliczny zespołem klinicznym, który występuje, w wyniku podwyższonego stężenia surowicznego T3 i / lub T4.Do nadczynności przyczynia się choroba Gravesa-Basedowa. Może powodować nadczynność tyreotoksykozy, u niektórych pacjentów może rozwinąć się w wyniku tyreotoksykozowego zapalenia, co może powodować nadmierne wydzielanie hormonów, ale nie powoduje przyspieszonej produkcji hormonów. Nadczynność może również wystąpić przy spożyciu nadmiernej ilości egzogennego hormonu w postaci suplementów hormonu, takich jak powszechnie używane lewotyroksyny, czy egzogenne pokarmy, występować może też w formie utajonej. Zarządzanie i terapii choroby różnią się w nadczynności spowodowanej nadczynnością i tej spowodowanej innymi warunkami. Obrazowanie i pomiary tarczycy radioaktywnego wychwytu, w połączeniu z serologicznymi danymi, umożliwiają konkretne diagnozy i odpowiednie leczenie pacjenta.

1 234 ... 9»