Nadciśnienie

Przyczyny nadciśnienia

Pierwotne nadciśnienie tętnicze

Jest ono najczęstszą postacią nadciśnienia tętniczego, co stanowi 90-95% wszystkich przypadków nadciśnienia. W prawie wszystkich współczesnych społeczeństwach wzrost ciśnienia krwi jest obserwowany wraz z wiekiem i ryzyko zachorowania na ciśnienie tętnicze gwałtownie wzrasta. Choroba ta jest wynikiem złożonej interakcji genów i czynników środowiskowych. Liczne popularne warianty genetyczne powodujące obniżenie ciśnienia krwi, zostały określone, istnieje także kilka rzadkich wariantów genetycznych pod wpływem których ciśnienie krwi wzrasta. Jednak podstawy genetycznie nadal są bardzo słabo znane. Liczne czynniki środowiskowe wpływają na ciśnienie krwi. Czynniki stylu życia, które mogą obniżać ciśnienie krwi to zmniejszenie spożycia soli, zwiększone spożycie owoców i produktów o niskiej zawartości tłuszczu (dieta DASH). Istnieje również interakcja między nadciśnieniem a utratą masy ciała i spożyciem alkoholu.

Stres wydaje się odgrywać mniejszą rolę na chorobę poprzez stosowanie konkretnych technik relaksacyjnych. Możliwa rola innych czynników, takich jak spożycie kofeiny, a niedobór witaminy D jest mniej jednoznaczna. Odporność na insulinę, co powszechnie występuje w otyłości, jest częścią składową zespołu X (zespół metaboliczny), który również przyczynia się do powstawania choroby. Najnowsze badania również angażują wydarzenia z wczesnego dzieciństwa (np. niska waga urodzeniowa, palenie matki, brak karmienia piersią) jako czynniki ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze w dorosłym życiu. Jednakże, mechanizmy łączące ze sobą te ekspozycje na zachorowanie u dorosłych są nadal niejasne.

Wtórne nadciśnienie tętnicze

Wtórne nadciśnienie zależy od wielu różnych przyczyn. Nie jest ono trudne do zidentyfikowania. Choroba nerek jest najczęstszą wtórną przyczyną nadciśnienia. Może być spowodowane warunkami endokrynologicznymi, takimi jak zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, akromegalia, zespół Conna lub hiperaldosteronizm, nadczynność przytarczycy i guz chromochłonny. Inne jego przyczyny to m.in. otyłość, bezdech senny, ciąża, zwężenie cieśni aorty, nadmierne spożywanie lukrecji i niektóre leki sprzedawane na receptę, leki ziołowe i narkotyki.

«123 4 567 ... 9»