Nadciśnienie

Zapobieganie

Zapobieganie nadciśnieniu wiąże się z unikaniem lub wyeliminowaniem znanych czynników ryzyka zachorowania. Nawet osoby zagrożone zachorowaniem ze względu na wiek, rasę, płeć, lub dziedziczone ryzyko mogą obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia może być ograniczone przez wprowadzenie samych zmian zalecanych w leczeniu nadciśnienia:

  • zmniejszenie spożycia soli
  • zmniejszenie spożycia tłuszczu
  • utratę wagi
  • regularne ćwiczenia fizyczne
  • rzucenia palenia
  • zmniejszenie spożycia alkoholu
  • walka ze stresem

Pojęcia kluczowe

Tętnice - naczynia krwionośne, które prowadzą krew do innych narządów i tkanek w organizmie.

Miażdżyca – choroba polegająca na pogrubieniu ścian tętnic.

Zespół Cushinga – zaburzenie w którym zbyt dużo hormonów nadnerczy, czyli kortyzolu, jest wytwarzanych. Może to być spowodowane przysadkami lub guzem gruczołu nadnerczy.

Ciśnienie rozkurczowe - ciśnienie krwi, gdy serce odpoczywa między uderzeniami.

Nadciśnienie - wysokie ciśnienie krwi.

Zwężenie tętnicy nerkowej - zaburzenie, w którym tętnice, które dostarczają krew do nerek są uciśnięte.

Sphygmomanometer - przyrząd do pomiaru ciśnienia krwi.

Ciśnienie skurczowe - ciśnienie krwi, gdy serce się kurczy (skurcz).

Vasodilator - Każdy lek, który rozluźnia ścianki naczyń krwionośnych.

Komora - Jedna z dwóch niższych izb serca.

Pierwszą linią leczenia nadciśnienia są zalecane zmiany w trybie życie, które obejmują: zmiany w diecie, regularne ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała. Wszystkie z nich wykazały znaczne obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli nadciśnienie tętnicze jest wystarczająco wysokie, aby uzasadnić natychmiastowe zastosowanie leków, zmiany stylu życia jest nadal w połączeniu z lekami.

Zmiany w diecie, takie jak wyeliminowanie dawek sodu są bardzo korzystne. Długoterminowa (ponad 4 tygodnie) niska zawartość sodu w diecie, u osób rasy kaukaskiej jest skutecznym sposobem obniżania ciśnienia krwi, zarówno u osób z nadciśnieniem tętniczym jak i u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi. Ponadto, dieta DASH, bogata w orzechy, całe ziarna zbóż, ryby, drób, owoce i warzywa skutecznie obniża ciśnienie krwi. Ważnym elementem diety jest ograniczenie spożycia sodu, chociaż dieta powinna być również bogata w potas, magnez, wapń i białko. Różnie programy sprzyjające zmniejszeniu stresu psychologicznego takie jak biofeedback, relaks czy medytacja mogą skutecznie zredukować nadciśnienie. Jednakże całkowita skuteczność terapii jest zależna od stanu zdrowia pacjenta i od jego motywacji.

Prognozowanie

Nie istnieje lekarstwo na nadciśnienie. Jednakże, jego rozwój może być sterowany za pomogą właściwego leczenia. Terapia złożona ze zmian w stylu życia i leków przeciw nadciśnieniowych zwykle może utrzymać ciśnienie krwi na poziomie, który nie spowoduje uszkodzenia serca lub innych narządów. Kluczem do uniknięcia poważnych powikłań nadciśnienia jest szybkie wykrycie i zastosowanie leczenia. Ze względu na fakt że nadciśnienia nie można wyleczyć a jedynie kontrolować za pomocą leków, pacjenci muszą je zażywać nieprzerwanie aby utrzymać obniżone ciśnienie krwi, w celu uniknięcia powikłań.

«12 3 456 ... 9»