Nadciśnienie

Jest bardzo poważną chorobą, ponieważ u osób z nadciśnieniem występuje większe ryzyko chorób serca i innych problemów medycznych, niż u osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Poważnych powikłań można jednak uniknąć poprzez regularne wizyty u lekarza i kontrolne badanie ciśnienia krwi. Leczenie należy rozpocząć od razu po zdiagnozowaniu choroby.

Nie leczone może prowadzić do następujących schorzeń:

  • Stwardnienia tętnic, zwanego także miażdżycą
  • Ataków serca
  • Powiększenia serca
  • Uszkodzenia nerek

Miażdżyca jest chorob a inaczej zwaną stwardnieniem tętnic. Ściany tętnic są zbudowane z warstwy mięśni i elastycznej tkanki, która sprawia, że są one elastyczne i mogą się zwężać i rozszerzać gdy przepływa przez nie krew. Wysokie ciśnienie krwi może sprawić, że ściany tętnicy staną się gęstsze i twardsze. Kiedy ściana tętnicy się zagęszcza, zwęża się wewnątrz naczynia krwionośnego. Cholesterol i tłuszcze częściej gromadzą się na ściankach uszkodzonych naczyń, przez co utrudniony jest przepływ krwi. Zakrzepy mogą również zostać uwięzione w zwężonych tętnicach, blokując przepływ krwi.

Zwężone przez miażdżycę tętnice nie mogą dostarczyć wystarczającej ilości krwi do narządów i innych tkanek. Zmniejszony lub zablokowany przepływ krwi do serca może spowodować atak serca. Jeśli tętnica doprowadzająca krew do mózgu jest zablokowana, może spowodować udar mózgu.

Choroba ta czyni pracę serca trudniejszą. Dodatkowe obciążenie pracą może spowodować zagęszczenie mięśnia sercowego i jego skurcze. Gdy serce staje się zbyt powiększone nie może pompować wystarczającej ilości krwi. Jeśli nadciśnienie nie jest leczone, serce może przestać funkcjonować.

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie odpadów z krwi. Jeśli nadciśnienie zagęści tętnice nerek, mniejsza ilość odpadów zostanie filtrowana z krwi. Gdy ten stan się pogarsza, nerki przestają właściwie pracować a odpady gromadzą się w krwi. W tym stanie jedynym ratunkiem jest dializa lub przeszczep nerek.

«1 2 345 ... 9»