Nadciśnienie

Nadciśnienie (HTN) lub wysokie ciśnienie krwi, czasami nazywane nadciśnieniem tętniczym jest przewlekłą chorobą serca, w której ciśnienie krwi w tętnicach jest podwyższone. Serce dużo ciężej niż normalnie pompuje krew przez naczynia krwionośne. Ciśnienie krwi składa się z dwóch pomiarów. Ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, które zależą od tego czy mięsień sercowy kurczy się (skurcz) lub rozluźnia się (rozkurcz) i jest porównywane z ogólnie przyjętym ciśnieniem minimalnym i maksymalnym. Normalne ciśnienie krwi w spoczynku mieści się w przedziale 100-140 mm Hg skurczowego (górne) i 60-90 mm Hg rozkurczowego (dolne). Wysokie ciśnienie krwi występuje gdy pomiar wykonany specjalnym przyrządem wskazuje ponad 140/90 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne i wtórne. Około 90-95% przypadków jest klasyfikowanych jako nadciśnienie pierwotne, co oznacza podwyższone ciśnienie krwi bez oczywistej przyczyny zgonu, pozostałe 5-10% przypadków to nadciśnienie wtórne, która są spowodowane innymi przyczynami. Choroba ta ma wpływ na nerki, tętnice, serce i układ hormonalny.

Choroba ta jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, zawału serca (zawał serca), niewydolności serca, tętniaków tętnic (tętniak aorty, np.), choroby tętnic obwodowych i jest przyczyną przewlekłej choroby nerek. Nawet umiarkowane podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi wiąże się ze skróceniem średniej długości życia. Suplementy diety i zmiana stylu życia mogą poprawić kontrolę ciśnienia krwi i zmniejszyć ryzyko występowania komplikacji zdrowotnych, choć leczenie farmakologiczne jest często niezbędne u osób, dla których zmiany w stylu życia okażą się nieskuteczne lub niewystarczające.

Podczas gdy krew przepływa przez tętnice, naciska na ich wewnętrzną ścianę. Im większe ciśnienie wywierane przez krew na ściankach tętnic tym wyższe ciśnienie krwi. Wielkość małych naczynek również może mieć wpływ na ciśnienie krwi. Gdy w mięśniach ściany tętnic są rozluźnione lub rozszerzone, ciśnienie krwi płynącej przez nie jest niższe niż w przypadku gdy tętnice są wąskie lub się zwężają.

Ciśnienie krwi jest najwyższe, gdy serce, bijąc wtłacza krew do tętnic. Gdy serce rozluźnia się w celu ponownego napełnienia krwią, ciśnienie jest w najniższym punkcie.

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza dlatego, że nie ma objawów. Wiele osób z nadciśnieniem tętniczym nawet nie zdaje sobie sprawy, że na nie choruje. W Stanach Zjednoczonych, około 50 milionów osób w wieku sześćdziesięciu lat i starszych ma podwyższone ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet oraz u osób powyżej 65 roku życia niż u osób młodszych. Ponad połowa Amerykanów powyżej 65 roku życia ma nadciśnienie. Jest także bardziej powszechne u Afro amerykanów niż u białych Amerykanów.

1 234 ... 9»