Nadciśnienie tętnicze

rodzaje nadciśnienia

Wysokie ciśnienie krwi jest częstym schorzeniem, w którym siła krwi przy ścianach tętnic jest wystarczająco wysoka, że ​​ mogą w końcu spowodować problemy dla zdrowia, takie jak choroba serca. Ciśnienie krwi zależy od ilości krwi pomp serca i ilości odporności na przepływ krwi w tętnicach. Pompy więcej krwi i serce twoje tętnice węższe, wyższe ciśnienie krwi. Możesz mieć wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) przez lata bez żadnych objawów. Nawet bez objawów, uszkodzenia naczyń krwionośnych, a serce nadal i może zostać wykryta.

Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj rozwija się przez wiele lat, na szczęście, wysokie ciśnienie krwi może być łatwo wykryte.

Istnieją dwa typy wysokiego ciśnienia krwi.

Pierwotne (niezbędne) nadciśnienie

Dla większości osób dorosłych, nie ma zidentyfikowania przyczyną wysokiego ciśnienia krwi. Ten typ wysokiego ciśnienia krwi, nazywany nadciśnieniem lub nadciśnieniem pierwotnym, zazwyczaj pojawia się stopniowo przez wiele lat.

Nadciśnienie wtórne

Niektórzy mają wysokie ciśnienie krwi spowodowane przez choroby podstawowe. Ten typ wysokiego ciśnienia krwi, nazywany nadciśnieniem wtórnym, zazwyczaj pojawia się nagle i powoduje wyższe ciśnienie krwi, niż nadciśnienie pierwotne. Różne warunki i leki mogą prowadzić do nadciśnienia wtórnego, w tym: problemy z nerkami; guzy gruczołów nadnerczy; problemy z tarczycą; niektóre wady naczyń krwionośnych trzeba się urodzić (wrodzona); niektóre leki, takie jak pigułki urodzenia kontroli, przeziębienie, leki zmniejszające przekrwienie, leki przeciwbólowe i niektórych leków na receptę; nielegalne narkotyki, takie jak kokaina i amfetamina; nadużywanie alkoholu lub przewlekłe stosowanie alkoholu; obturacyjny bezdech senny.