Mukowiscydoza

Objawy płucne

Komórki wyściełające dróg oddechowych płuc zmieniają się w plwociny (śluz), który jest grubszy niż normalnie, a które nie są usuwane z płuc łatwo. Może to pułapka bakterie w małych dróg oddechowych i prowadzić do infekcji i stanów zapalnych. Więc, które zazwyczaj rozwijają się objawy obejmują: uporczywy kaszel, który zazwyczaj daje wiele plwociny; świszczący oddech; duszność i trudności z oddychaniem; powtarzające się infekcje dróg oddechowych. Mogą być one ciężkie, takie jak zapalenie płuc; powtarzające się infekcje i stany zapalne mogą doprowadzić do uszkodzenia płuc i doprowadzić do złego funkcjonowania płuc.

Trzustka

Trzustka zazwyczaj czyni soki trawienne, które zawierają substancje chemiczne (enzymy). Soki trawienne zwykle wypływać z przewodu trzustkowego do dwunastnicy trawienia pokarmu.

Wątroba

U osób z mukowiscydozą, zagęszczone wydzieliny mogą blokować normalny przepływ soków trawiennych trzustki. Może to prowadzić do strawionego pokarmu nie jest właściwie lub zaabsorbowanej - szczególnie żywności tłuszczowe i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy (witaminy D, E i K).

To może powodować: niedożywienie prowadzi do słabego wzrostu i przyrostu masy ubogich (nawet jeśli masz dobry apetyt i jeść dużo, a problem jest z trawienia i absorpcji jedzenia); duże, tłuste, śmierdzące, tłuszczowe stolce (stolce lub projekty) występują u około jednej trzeciej przypadków; nadęty brzuch; zaparcia. W około 3 na 10 przypadków trzustka funkcjonuje dobrze i nie ma żadnych lub minimalne objawy jelita, a głównie właśnie objawy płuc.

Inne objawy i powikłania

Inne narządy mogą mieć wpływ, który może powodować różne problemy w pewnych innych przypadkach. Ponadto, trzustka i drogi oddechowe mogą być poważnie zagrożone. Dlatego też inne problemy, które mogą wystąpić w niektórych przypadkach zawierają: powtarzające się infekcje zatok; polipy w nosie; niepłodność (zwłaszcza u samców, jak rury, które noszą plemniki mogą zostać zablokowane); uszkodzenia wątroby, co może prowadzić do marskości wątroby, występuje u około 1 na 12 przypadków (jeśli małe kanały w wątrobie zatkany lub uszkodzony); cukrzycę. (Specjalne komórki w trzustce dokonać insuliny. Jeśli trzustka zostaje poważnie uszkodzony przez czas potem zejść poziom insuliny i cukrzyca może rozwinąć.) To jest rzadkie u dzieci, ale jest bardziej powszechne u osób dorosłych, które miały mukowiscydozę; zapalenie trzustki; wypadanie odbytnicy; osteoporoza (rozrzedzenie kości) mogą rozwijać ze względu na słabe wchłanianie niektórych środków spożywczych, a w szczególności, witaminy D, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości; pot smakuje bardzo słone.

«1 2 345 ... 9»