Mononukleoza

przebieg i leczenie

Mononukleoza zakaźna jest bardzo specyficzną chorobą, ponieważ w większości przypadków przebiega ona bezobjawowo, ewentualnie chory przez kilka dni ma niewielką gorączkę i ból gardła

. Jeśli chodzi o leczenie polega ono na: odpoczynku, płukaniu gardła wodą lub zażywaniu pastylek na gardło, braniu paracetamolu by zmniejszyć gorączkę i ból głowy, unikaniu sportów kontaktowych. Bez innego leczenia, większość osób zostaje wyleczona po kilku tygodniach. Ale dla niektórych może to potrwać kilka miesięcy, zanim odzyska swoje normalne poziomy energii. Ten wydłużony okres zmęczenia nie jest taki sam jak posiadające zespół przewlekłego zmęczenia.

Zalecenia związane z infekcją uszu

Ucho pływaka nie jest zazwyczaj stan niebezpieczny i często ustępują w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Jednakże, jeśli nie jest leczone, może stać się bardzo i zaskakująco bolesne. Lekarz może delikatnie oczyścić ucho z bawełnianą końcówką sondy lub urządzenia ssącego.

W ciężkich przypadkach kortykosteroidy mogą być stosowane do zmniejszenia obrzęku gardła, migdałków lub śledziony. Tego typu steroidów może również zmniejszać całkowitą długość i nasilenia choroby mono zakaźnych. Domowe leczenie to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne, jeśli masz mono. Chyba, że ​​ masz poważne powikłanie mono (co rzadko występuje), nie lek lub leczenie przyspieszy powrót do zdrowia. Słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz się zmęczony, ważne jest, aby odpocząć i dać organizmowi szansę na wyleczenie. Odpoczywaj w łóżku. Unikaj sportów kontaktowych i dźwigania ciężarów przez 4 tygodnie po minięciu choroby, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń śledziony. Bierz paracetamol (taki jak Tylenol) lub ibuprofen (takich jak Advil), aby zmniejszyć gorączkę i złagodzić ból głowy i ból gardła. Nie podawać aspiryny osobom poniżej 20 roku życia, ponieważ jego zastosowanie było związane z zespołem Reye'a. Pij dużo płynów, zwłaszcza jeśli masz gorączkę. To pomoże zapobiec odwodnieniu. Objawy będą się stopniowo poprawiać w ciągu 2 do 3 tygodni. Powinieneś być w stanie powrócić do normalnej aktywności w ciągu około miesiąca. Niech twoje objawy będzie twoim przewodnikiem. Być może trzeba dostosować do szkoły i pracy harmonogram, aby skorzystać z czasu, kiedy czujesz się bardziej energiczny. Jeśli czujesz się lepiej, spróbuj wrócić do rutyny wcześniej, ale nic na siłę.