Miażdżyca

Miażdżyca zaczyna się wcześnie. Z autopsji młodych żołnierzy amerykańskich poległych w wojnie koreańskiej i wietnamskiej, połowa do trzech czwartych miał wczesne formy miażdżycy. Nawet dziś, duża liczba bezobjawowych młodych ludzi ma dowody miażdżycy. Jeśli jesteś po 40 i ogólnie zdrowy, masz około 50% szans wystąpienia poważnej miażdżycy w swoim życiu, ryzyko wzrasta z wiekiem. Większość osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat mają jakieś miażdżyce, ale często nie ma zauważalnych objawów. Nie jest to dobra wiadomość. Odsetek zgonów z miażdżycą spadły o 25%, ponieważ 30 lat temu, że mamy lepszy styl życia i poprawy leczenia. Miażdżyca jest progresywny, ale również można jej zapobiegać. Na przykład, dziewięć czynników ryzyka, które są winne 90% wszystkich ataków serca: palenie, wysoki cholesterol, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, otyłość brzuszna, stres, nie spożywanie owoców i warzyw, nadmierne spożywanie alkoholu.

Dla osób w średnim lub wyższym ryzykiem - tych, którzy już mieli zawał serca lub udar mózgu. Aspiryna pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Zwrócić się do lekarza przed rozpoczęciem codziennie aspirynę, jak to może mieć skutki uboczne.

Leczenie polega na:

Zmianie stylu życia - zmniejszenie czynników ryzyka w stylu życia, które prowadzą do miażdżycy spowolni lub zatrzyma proces. Oznacza to, że zdrowa dieta, ćwiczenia i nie palić. Te zmiany stylu życia nie usunie blokady, ale są sprawdzone, aby obniżyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu; braniu leków - stosowanie leków na wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi będzie powolny i może nawet zahamować progresję miażdżycy, a także zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu; techniki inwazyjne - lekarze mogą również otworzyć blokady przed miażdżycą, lub przejść się wokół nich, koronarografia i stentowanie; cewnikowanie serca z angiografii tętnic wieńcowych jest najczęściej wykonywana procedura angiografia. Za pomocą cienkiej rurki wstawione do tętnicy w ramieniu lub nodze, lekarze mogą przejść chorych tętnic. Blokady są widoczne na ekranie rentgenowskiej żywych; angioplastyki (z końcówek cewników balonowych) i stentowanie często może otworzyć zablokowaną tętnicę, stentowanie pomaga zmniejszyć objawy, choć nie zapobiec przyszłym atakom serca.  

«12 3 456 ... 8»