Łysienie

Ogólne diagnozowanie

Wzorcowe wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn nie jest zwykle związane ze zwiększonym wskaźnikiem strat, i łysienie to zazwyczaj nie wymaga dodatkowych badań. Jeśli natomiast utrata włosów występuje u młodego człowieka, który nie ma w genach zapisanego łysienia, może to być spowodowane zażywaniem narkotyków.

Test wytrzymałości (ciągnięcie za włosy)pozwala zwykle ocenić rozproszone wypadanie włosów ze skóry głowy. Badanie to jest wykonywane na grupie włosów (około 4060) w trzech różnych obszarach skóry głowy. Ilość pobranego włosia jest zliczana i badana pod mikroskopem. Zwykle mniej niż trzy włosy na jednym obszarze powinny wypaść wraz z ich pociągnięciem. Jeżeli wypada więcej niż dziewięć włosów, wynik testu wytrzymałości (ciągnięcia) uważany jest za pozytywny.

Test wyrywania włosów jest przeprowadzany poprzez wyrywanie włosów z korzeniami. Korzeń wyskubanego włosa jest badany pod mikroskopem w celu określenia jego fazy wzrostu i jest używany do diagnozowania wad talogenu, anagenu lub choroby ogólnoustrojowej. Włosy telogenowe mają małe bulwy bez osłon na swoich korzeniach. Łysienie talogenowe wykrywane jest dopiero po zbadaniu większej ilości włosów. Włosy anagenowe mają osłonki przyłączone do swoich korzeni. Łysienie anagenowe wykazuje wypadanie włosów w fazie talogenowej i zwiększoną liczbę złamanych włosów.

Biopsja skóry głowy jest stosowana, w celu potwierdzenia postawionej diagnozy. Biopsja pozwala na wykrycie różnych między bliznowych form choroby. Próbki włosów pochodzą z obszaru zapalenia skóry głowy, zwykle z granicy łysiny.

«1 2 345 ... 11»