Łysienie

PODSUMOWANIE

Łysienie czyli jak mówi medyczna definicja: przejściowe lub trwałe wypadanie włosów, które w większości przypadków jest uwarunkowane genetycznie.

Łysienie obejmuje całą owłosioną skórę głowy, a czasem inne okolice, jest to problem dotykający wiele osób i pojawia się nie tylko jako świadectwo wieku i bogatego życiowego doświadczenia.

Łysienie występuje również u znacznie młodszych ludzi, w każdym jednak przypadku bywa źródłem frustracji, złego samopoczucia, obniżonej samooceny.

Taka nagła, nieoczekiwana, postępująca zmiana naszego wyglądu jest odbierana co prawda na różne sposoby, w zależności od osobowości i przekonań danego człowieka, aczkolwiek bardzo często łysienie wywołuje wiele negatywnych emocji.

Łysienie jest procesem, który obejmuje najczęściej całą skórę głowy, jego główne objawy poza wypadaniem włosów to swędzenie skóry i czerwone krosty.

Łysienie to niepożądana zmiana wyglądu, która jest często postrzegana jako potencjalny powód pogorszenia naszych stosunków z otoczeniem tak w rodzinie jak i ewentualnie w miejscu pracy.

Łysienie (łac. alopecia) jest to objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym.

Łysienie to proces który dotyczy najczęściej włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są jemu podatne w jednakowym stopniu.

Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowi, jest spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DHT).

Ciekawostką jest fakt, że pod wpływem łysienia mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu (miniaturyzacja).

Znana metoda leczenia łysienia, która polega na wszczepianiu komórek z mieszków włosowych do skóry głowy, może dawać bardzo obiecujące efekty.

Łysienie jest to choroba charakteryzująca się znaczącym wypadaniem włosów, podrażnieniem skóry głowy oraz uciążliwym świądem.

Problem łysienia dotyka dwie piąte mężczyzn po 50-tce, najczęściej utrata włosów jest związana z procesami starzenia, ale może też być efektem poparzeń czy leczenia raka.

Łysienie, jako stan chorobowy może być zarówno objawem innych dolegliwości, reakcją organizmu na przyjmowane w danej chwili leki bądź stanowić samodzielny zespół chorobowy.

Łysienie może być powodowane przez hormony, przebyte choroby, nieodpowiednią higienę osobistą czy też zaburzone funkcjonowanie organizmu ale także może być uzależnione genetycznie.

W zależności od indywidualnych cech genetycznych pacjenta, łysienie może być stanem dziedziczonym, określenie konkretnych przyczyn łysienia możliwe jest po uprzednim zbadaniu stanu zdrowia pacjenta.

Łysienie często jest powodowane przez nieodpowiednią higienę osobistą czy też używanie niewłaściwych odżywek i szamponów do włosów, które mogą podrażniać naszą skórę.

Łysienie jest to choroba skóry, która często pojawia się u osób po 50 roku życia, jej głównymi objawami jest świąd skóry i wypadanie włosów.

Wyróżniamy różne rodzaje łysienia: łysienie plackowate, łysienie anangenowe, łysienie bliznowaciejące, łysienie okresowe, łysienie poporodowe, łysienie pospolite, łysienie neurotyczne.

Jak powszechnie wiadomo leczenie dolegliwości łysienia oraz stosowny dobór terapii uzależniony jest bezpośrednio od rodzaju występującej choroby.

«1 ... 8910 11