Łysienie

Łysienie (/ ˌ æləpi ː ʃə /, z Classical Greek ἀλώπηξ, alopex, co oznacza, "lis") oznacza utratę włosów z powierzchni całej głowy i ciała. Często wypadanie włosów jest nazywane łysieniem. Termin ten jest na ogół zarezerwowany dla zwykłego łysienia lub łysienia androgenowego. Kompulsywne ciągnięcie za włosy (trichotillomina) oraz wyrywanie włosów mogą również wywołać ich wypadanie. Stylizacja fryzur, takich jak ciasne kucyki lub ciasne warkocze również może być przyczyną łysienia. Urządzenia takie jak relaxer do włosów i stosowanie prostownic lub lokówek także mogą powodować znaczącą utratę włosów. W niektórych przypadkach, niedobór żelaza może być główną przyczyną choroby zwanej łysienie.

Generalnie, wypadanie włosów charakteryzujące się odsłanianiem dużych partii głowy nazywane jest łysieniem plackowatym. Łysienie to zwykle charakteryzuje się nagłą utratą włosów, powodując plamy zarówno na skórze głowy jak i pozostałych częściach ciała. Nie leczone lub nie reagujące na leczenie, łysienie, może prowadzić do przemiany w pełne łysienie określane jako łysienie totalis. Typ łysienia w którym, całe ciało cierpi z powodu całkowitej utraty włosów zwany jest universalis.

Podobne objawy występują po zastosowaniu chemioterapii.

Utrata włosów jest powodowana przez wiele różnych czynników. Począwszy od produktów stosowanych do włosów, które mogą przyczynić się do utraty włosów aż po łysienie spowodowane toksycznością chemioterapii. Niektóre przyczyny uważane są za naturalne, inne natomiast mogą sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Niektóre choroby, ograniczają się do występowania na skórze głowy. Inne odzwierciedlają schorzenia znajdujące się w naszym organizmie. Na szczęście łysienie jest bardzo łatwo zauważalne, dzięki temu można je szybko zdiagnozować i leczyć.

Często, zaburzenia dotyczące skóry głowy powodują utratę włosów. Pierwszym tropem prowadzącym do konkretnej przyczyny jest wzór utraty włosów, czy jest to pełne łysienie, czy tylko fragmentaryczne łyse miejsca, bądź przerzedzenie i utrata włosów znajdująca się tylko na niektórych obszarach skóry głowy. Czynnikiem wpływającym na łysienie jest również stan naszej skóry głowy.

1 234 ... 11»