Liszajec

Ziołolecznictwo

Liszajec zakaźny to zakażenie skóry spowodowane przez bakterie paciorkowców lub Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).

Wśród miejsc najczęściej dotkniętych liszajcem wyróżnia się twarz, ręce, ramiona oraz nogi. Infekcje w dużej mierze dotyczą dzieci. Charakterystycznym objawem liszajca są powstające pęcherze, które po pewnym czasie pękają pozostawiając skorupkę, która następnie odpada. Pozostałe w tym miejscu zaczerwienienie znika zazwyczaj w ciągu kilku tygodni, nie pozostawiając żadnego śladu.

Działania przy zakażeniu liszajcem:

Miejscowe leki:

  • środki przeciwbakteryjne
  • przeciwzapalne zioła mogą być pomocne w terapii, jednak stosowanie samych ziół nie pozwoli na skuteczne pozbycie się infekcji

Skuteczne przy leczeniu schorzenia okazać się może zastosowanie nalewek o wysokiej zawartości alkoholu, oczywiście w przypadku osób dorosłych. Dzieciom mogą one być dodawane do maści czy emulsji. Maść może być również stworzona bezpośrednio z suszonych ziół.

Stosowanie ziół jest istotnym elementem terapii, ponieważ infekcja może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z innymi osobami. Tak więc:

  • Należy delikatnie usunąć skórkę za pomocą odrobiny ciepłej wody. Pod skorupą znajdują się bakterie, które będą się namnażać dopóki ona tam będzie.
  • Należy stosować maści oraz nalewki codziennie, aż do czasu, gdy skorupa odpadnie.
«1 ... 567 8