Liszajec

Objawy

Liszajec zakaźny charakteryzuje się powstawaniem pęcherzów wypełnionych płynem surowiczym.

Zmianom towarzyszy zaczerwienie skóry w obrębie ich powstawania oraz świąd, który ułatwia ich rozprzestrzenianie. Z czasem pęcherzyki ulegają przekształceniu w strupy barwy żółto- miodowej. Zmiany skórne są najczęściej zlokalizowane na twarzy (głównie w obrębie brody, ust czy nosa), szyi, a także rąk.

Przez pierwsze dni po kontakcie z bakterią liszajec nie daje żadnych objawów, okres ten trwa maksymalnie do około 10 dni. Wiąże się to z tym, że ludzie zakażeni nieświadomie mogą rozprzestrzeniać bakterie na osoby zdrowe. Początkowe objawy liszajca pęcherzykowego to wytwarzające się na skórze pęcherze wypełnione płynem.

Najczęstszą lokalizacją zmian skórnych jest twarz, ramiona oraz nogi. Przed pęknięciem pęcherze mogą się rozprzestrzeniać w bardzo szybkim tempie, zaś po wydostaniu się cieczy na zewnątrz zasychają nie pozostawiając blizn. Zmiany skórne wywołane liszajcem rzadko bywają bolesne, jednak bardzo często towarzyszy im świąd. Swędzenie skóry sprawia znaczny dyskomfort, w szczególności, że osoba chora nie powinna dotykać pęcherzyków, aby nie rozprzestrzeniać zakażenia na inne partie ciała.

Liszajec bezpęcherzykowy objawia się czerwonymi ranami występującymi najczęściej w okolicy jam - nosowej i gardłowej. Czasem jednak rozprzestrzenia się także na pobliskie obszary (np. ramiona). Zmiany skórne szybko znikają pozostawiając żółty strupek. Po jego odpadnięciu na skórze widnieje czerwona plamka, która jednak z czasem znika, nie pozostawiając blizny. Czas potrzebny do zniknięcia zaczerwienienia to zazwyczaj kilka dni, maksymalnie kilka tygodni. W tym przypadku rany także nie są bolesne, jednak objawom skórnym może towarzyszyć nieprzyjemny świąd. Ważnym aspektem przy traktowaniu zakażenia liszajcem jest maksymalne ograniczenie kontaktu skóry rąk z ranami.

W cięższych przypadkach choroby mogą wystąpić takie objawy jak gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych.

«12 3 456 ... 8»