Liszajec

Liszajec jest zakażeniem bakteryjnym skóry. Choroba powstaje w wyniku infekcji chorobotwórczymi szczepami paciorkowców i gronkowców. Przyczyną rozwinięcia się infekcji skórnej jest gronkowiec złocisty. Owa bakteria odpowiedzialna jest również za szereg zmian powierzchownych skóry. Choroby skóry powstałe przez gronkowiec dają poważne objawy na ciele, jednak całkowicie poddają się leczeniu.

Liszajec zakaźny występuję najczęściej jako choroba skóry u dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba rzadziej dotyka osoby starsze. Zarazić można się bezpośrednio od innej osoby lub poprzez używanie przedmiotów należących do chorego. Liszajec objawia się najczęściej występowaniem zmian skórnych w postaci bezbolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Liszajec obejmuje najczęściej skórę twarzy, rzadziej skórę rąk czy szyi. Czasem także charakterystyczne dla zakażenia pęcherzyki mogą pojawiać się na ramionach czy nogach. Leczenie tej choroby skóry zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Z racji, iż liszajec zakaźny potrafi się szybko rozprzestrzeniać, terapię pod okiem specjalisty należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Leczenie zakażenia może mieć charakter miejscowy, co wiąże się ze stosowaniem kremów i maści antybiotykowych oraz środków odkażających. W przypadku wystąpienia większych zmian niejednokrotnie zachodzi konieczność zastosowania terapii ogólnej.

Liszajec może pojawić się jako zakażenie pierwotne lub jako powikłanie różnych chorób. Choroby skóry jak ta rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub bezpośrednio – poprzez kontakt z rzeczami do niej należącymi. Głównym objawem wystąpienia schorzenia są zmiany skórne w postaci wyróżniających się pęcherzyków wypełnionych wodnistą cieczą. Wśród dolegliwości towarzyszących najczęściej pojawia się ból oraz powiększenie pobliskich węzłów chłonnych.

Zarażenie tą chorobą skóry jest znacznie cięższe do szybkiego wyleczenia. W takim przypadku zaleca się szczególną dbałość o higienę. Należy regularnie zmieniać ubranie, a także skrócić czas użytkowana jednego ręcznika. Ponadto zaleca się unikanie pomieszczeń ciepłych i wilgotnych.

Dzieci zarażone liszajcem nie powinny przebywać w kontakcie z innymi dziećmi. Bardzo łatwo wtedy o rozprzestrzenienie się zakażenia, wśród większej ilości osób. W takim przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla rodzica jest pozostawienie swojej pociechy w domu pod opieką swoją lub innej dorosłej osoby.

1 234 ... 8»