Liszaj

u niemowląt

Liszaj u niemowląt

Liszaj to choroba objawiająca się asymptomatyczną wysypką składającą się z małych wypukłych guzków, jest to rzadka, łagodna dermatoza nieznanego pochodzenia, która występuje głównie u dzieci. Najwięcej przypadków zachorowań diagnozuje się u dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat, ale choroba może zaatakować również niemowlęta oraz osoby dorosłe. Osoby płci żeńskiej 2-3-krotnie częściej są narażone na wystąpienie choroby. Zmiany skórne wywołane tą chorobą nie powodują podrażnienia, ale świerzbienie skóry może być bardzo intensywne.

Przyczyny i objawy liszaja u niemowląt

Dokładna przyczyna powstania schorzenia jest nadal nieznana, ale wiele wskazuje na to, że zaburzenie to jest powiązane z reakcją alergiczną lub immunologiczną. Atopowe zapalenie skóry może spowodować liszaj. Osoby dotknięte chorobą nierzadko mają w rodzinie przypadki astmy, alergicznego nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry. W wystąpieniu objawów liszaja swój udział może mieć także reakcja układu immunologicznego, objawy choroby mogą pojawić się na skutek styczności z niektórymi alergenami: lekami oraz chemikaliami. Warto pamiętać, że to nie jest chorobą zakaźną, najwięcej zachorowań odnotowuje się na wiosnę i w lecie. Najważniejszym objawem jaki daje liszaj jest świerzbienie w miejscu zmian skórnych, swędzenie skóry może być umiarkowane lub silne. Zmiany wywołane liszajem są zwykle zlokalizowane na wewnętrznej stronie nadgarstków, na nogach, klatce piersiowej oraz narządach płciowych. Na skórze dziecka pojawiają się małe guzki, które w ciągu kilku dni tworzą długie pasmo zmian skórnych, taka linia może mieć od 2 mm do 2 cm szerokości i kilka centymetrów długości.

Niekiedy pasmo zmian osiąga jednak większe rozmiary, czasami schorzenie atakuje paznokcie, nawet bez jakichkolwiek objawów na skórze. Paznokcie stają się wówczas grubsze, mają wgłębienia i rozdwajają się.

Leczenie liszaja u niemowląt

Zazwyczaj leczenie nie jest konieczne, liszaj ustępuje zwykle w ciągu 3-12 miesięcy. Jeśli niemowlę ma zmiany w jamie ustnej, lekarz może zalecić aplikowanie miejscowych leków znieczulających, by złagodzić objawy i ułatwić spożywanie pokarmu. W przypadku wysuszenia skóry wskazane jest stosowanie maści lub kremów o działaniu nawilżającym, specjalne kremy lub maści są przydatne także w celu złagodzenia zmian skórnych. Po nałożeniu warstwy leku warto założyć opatrunek, by chronić skórę niemowlęcia przed rozdrapywaniem zmian wywołanych liszajem. Jeżeli zaatakowane zostały paznokcie dziecka, należy uzbroić się w cierpliwość. Liszaj na paznokciach ustępuje zwykle samoistnie w ciągu 30 miesięcy. Niestety, nie istnieją skuteczne sposoby na zapobieganie chorobie. Jeśli choroba już wystąpiła, bardzo ważne jest ograniczenie styczności z niektórymi lekami i chemikaliami, by nie doszło do nasilenia objawów chorobowych. To dość powszechna choroba skóry, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Jeżeli zauważyłaś na skórze swojego dziecka niepokojące zmiany, skontaktuj się z lekarzem. Schorzenie może ustąpić nawet bez podjęcia leczenia, ale konsultacja ze specjalistą jest wskazana.

«1 ... 678 9