Liszaj

Leczenie

Liszaj płaski często mylony jest z innymi chorobami skóry, np. łuszczycą, dlatego też konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który na podstawie zaobserwowanych zmian stwierdzi z jaką choroba mamy do czynienia.

Leczenie liszaja płaskiego skupia się na objawach a nie przyczynach. Stosowane są środki łagodzące objawy choroby oraz zapobiegające nadważeniom bakteryjnym. Często przez kilka tygodni zaleca się doustne przyjmowanie sterydów. Przy cięższych przypadkach lekarze przepisują metotreksat, a przy odmianie pęcherzowej - sulfon. Ponadto stosuje się maści sterydowe na skórę zajętą chorobą oraz maści z witaminą A na zmiany na błonach śluzowych. Sposób leczenie musi być wybrany przez lekarza. Przed wizytą warto by pacjent przygotował informacje:

  • jakie choroby przebył ostatnio
  • jakie leki i suplementy diety stosował ostatnio
  • czy często się stresuje
  • czy ma zdiagnozowane choroby psychiczne
  • czy miał ostatnio infekcje.

Liszaj twardzinowy objawia się bólem i suchością w okolicach intymnych kobiet, częstym jego objawem jest silny świąd i pieczenie. Schorzenie polega na stopniowym rogowaceniu komórek sromu i zaniku tkanek zewnętrznych okolic płciowych. Schorzenie jest wywoływane przez zmiany hormonalne i dlatego najczęściej występuje w okresie menopauzy u kobiet nie stosujących hormonalnej terapii zastępczej. Ta choroba skóry jest skutecznie leczona lekami miejscowymi i doustnymi, które wspomagane są kremami zawierającymi: witaminę A, kortykosteroidy i estrogeny.

«123 4 567 ... 9»